مقالات

7 روش جلوگیری از سرمازدگی درختان

7 روش جلوگیری از سرمازدگی درختان (Frostbite of trees)

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال برای شما 7 روش جلوگیری از سرمازدگی درختان (Frostbite of trees) را به طور جامع توضیح خواهیم داد. یکی از لذت های کشاورزی و داشتن باغ میوه ، تجربه همه موارد اولیه است. تجربه کاشت اولین درخت ، تجربه رویش اولین جوانه بهاری ، تجربه لمس اولین محصول و تجربه اولین تغییر رنگ برگها در فصل پاییز و ریزش برگ درختان ، یکی از نگرانی های هر ساله کشاورزان و باغداران با شروع فصل سرما و کاهش دمای هوا خطر سرمازدگی درختان و گیاهان است.

در چه دمای درختان دچار سرمازدگی کی شوند؟

دمای پایین در یک مقطع زمانی می تواند به جوانه ها ، شکوفه ها ، میوه ها ، برگ ها ، سر شاخه ها و شاخه های درختان و حتی ریشه درخت آسیب برساند. عموما دمای 0 تا 5 – درجه سانتی گراد موجب سرمازدگی درختان می شود.

دماهای کمتر از 5 – درجه سبب می شود آب موجود در بافت گیاه به کریستالهای یخ تبدیل شود. این کریستالها به دیواره بافتهای گیاهی فشار وارد کرده و باعث آسیب به آنها می شود. در این حالت می گویم گیاه دچار یخ زدگی شده‌است. اگرچه سرمازدگی درختان خسارت زا است ولی درختی که دچار سرمازدگی شود می تواند دوباره سلامت خود را بازیابد ولی اگر درخت یا گیاهی دچار یخ زدگی شود مرگ آن حتمی است.

جلوگیری از سرمازدگی بهاره درختان

استفاده از ارقام دیر گل

جوانه‌های گل در حال رکورد و باز نشده به سرمای هوا مقاوم هستند، اما مقاومت آن‌ها هنگام بیدار شدنشان کاهش پیدا می‌کند. اگر سرمای دیررس بهاره همزمان با گل دهی درخت باشد موجب سرمازدگی و خشک شدن جوانه های گل می شود. استفاده از رقم های دیر گل در نقاطی که دارای سرمای دیرس بهاره هستند می تواند روشی موثر در جلوگیری از سرمازدگی بهاره درختان باشد.

انتخاب محل مناسب برای کاشت

در مناطقی که احتمال رخ‌دادن‌سرما‌ی‌ دیررس‌ بهاره در آنها وجود دارد. در زمین های شیب دار معمولا شیب‌های شمالی را برای کاشت درختان انتخاب می‌کنند. زمینهای با شیب رو به شمالی در اوایل بهار دیر‌تر گرم شده و درختان این زمینها نسبت به زمین های با شیب رو به جنوب دیرتر جوانه می زنند. در نتیجه جوانه های آنها از سرمای بهاره در امان می مانند. وجود هوای مرطوب آسیب‌های سرمای بهاره را به شدت کاهش می‌دهد بنابراین یکی از نقاط مناسب برای کاشت درختان در کنار جنگل ها، برکه ها، رودخانه‌ها و کنار سواحل که دارای هوای مرطوب هستند می باشد.

جلوگیری از سرمازدگی درختان با استفاده از ترکیبات شیمیایی

در فصل بهار با استفاده از هورمون‌های نفتالین استیک اسید می توان گلدهی درختان را به مدت 10 الی 15 روز به تاخیر انداخت. برای جلوگیری از سرمازدگی درختان در فصل بهار استفاده از مواد شيميایی مانند اتفون قبل از باز شدن جوانه ها باعث به تاخير افتادن گلدهی در درختان می شود.

جلوگیری از سرمازدگی زمستانه درختان

مقاومت درختان در برابر سرمای هوا متفاوت است برخی می توانند سرمای شدید زمستانه را به راحتی تحمل کنند ولی برخی دیگر نسبت به دماهای پایین حساس هستند و اگر با سرمای شدید روبرو شوند دچار آسیب می شوند. بنابراین قبل از کاشت هر درختی باید مقاومت آن نسبت به سرمای هوا را بررسی کنید.

اگر منطقه محل زندگی شما آب و هوای سرد دارد از کاشت درختان مناطق گرمسیر مانند انجیر ، بادام ، پسته ، خرما ، زیتون و …. خودداری کنید به جای آن می تواند از درختان که مقاومت بیشتری در برابر سرما دارند مانند گیلاس استفاده کنید.

گرم کردن هوای سطح باغ

در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری در باغاتی مانند باغ مرکبات ، انار ، زیتون ، پسته ، انجیر و بادام می توان با سوزاندن چوب و یا لاستیک و یا استفاده از بخاری های نفتی و گازوئیلی هوای سطح باغ را گرم نگه‌داشت. این روش در مناطق سردسیر ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد.

ایجاد دود در سطح باغ

کشاورزان و باغداران در فصل زمستان در شب‌هایی احتمال بروز سرما زیاد است. با سوزاندن کاه و کلش و مواد دیگر موجب ایجاد دود در هوای باغ خود می شوند. خاک سطح باغ که در طی روز بوسیله تابش خورشید گرم شده گرمای خود را به هوای سطح زمین منتقل می کند.

چون هوای گرم نسبت به هوای سرد سبک تر است همواره هوای گرم به سمت بالا حرکت کرده و هوای سرد جایگزین آن می شود. وجود دود در باغ موجب کاهش انتقال گرمای سطح باغ به فضای بالا می‌گردد بدین ترتیب دمای باغ حفظ خواهد شد.

دادن‌کود مناسب برای جلوگیری از سرمازدگی‌درختان

استفاده از کود با نیتروژن بالا در فصل پاییز موجب تحریک رویشی درخت می شود. کودهای ازته سبب تولید شاخه های جوان‌شده ، این شاخه ها در مقایسه با شاخه های خشبی و چوبی شده در برابر سرمای زمستانه حساسیت بیشتری دارند. آسانتر در معرض خطر سرمازدگی قرار‌می‌گیرند.

به جای کود ازته می توان از کود پتاسه استفاده کرد. کود پتاسه موجب مقاومت درخت نسبت به سرما می شود. کودهای حیوانی نیز سبب افزایش دمای سطح خاک و جلوگیری از سرمازدگی ریشه درختان می شود.

پاشیدن‌آب بر روی شاخه های درخت

پاشیدن‌آب بر روی شاخه‌های درختان در دمای نزدیک به صفر نیز روشی موثر در محافظت درختان در برابر سرمای زمستانه می باشد. آب پاشیده شده بر روی درختان سبب ایجاد لایه ای یخ بر روی شاخه ها می شود. فرایند تغییر آب از حالت مایع به جامد 80 کیلو کالری به ازای هر لیتر آب گرما آزاد می کند. گرمای آزاد‌شده موجب گرم‌شدن شاخه های که در تماس با آب هستند می شود.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *