روش صحیح کاشت درخت

روش صحیح کاشت درخت

چگونه یک درخت بکاریم؟

خرید  و کاشت درخت یک سرمایه‌ بلند مدت است. اینکه این سرمایه گذاری چقدر خوب رشد کند بستگی به نوع درخت، مکان کاشت و نوع مراقبت از آن در هنگام کاشت و پس از آن دارد.

 آماده سازی زمین و نهال

بعد از تهیه یک نهال سالم و قوی؛ حالا باید بهترین جا برای کاشت آن را تعیین کنید. ممکن است بخواهید یک نهال را در حیاط یا محوطه و باغچه منزل بکارید و یا شاید هم در حین کاشت چندین نهال درخت در باغ هستید. به هر حال وجود یک بستر مناسب (خاک، نور و..)  برای قرارگیری نهال ضروری است.

 • ایجاد چاله: یک چاله به عمق توپی ریشه ­ی نهال که داخل کیسه قرار دارد و به عرض حدودا 2 تا 3 برابر عرض ریشه نهال حفر کنید. به دلیل اهمیت بالای ریشه ­های سطحی درختان در جذب مواد غذایی، عرض و پهنای چاله باید فضای کافی برای گسترش ریشه­ های سطحی را داشته باشند.
 • آماده کردن نهال:  قبل از کاشت، نهال (ریشه لخت) را در آب و کمی قارچ کش قرار دهید. تا احتمال ایجاد بیماری در آن وجود نداشته باشد.  پس از آن ریشه­ های آسیب دیده را جدا کنید. کمی هرس ریشه به رشد مناسب شاخ و برگ درخت کمک می­ کند. نهال­ های ریشه پر و یا گلدانی نیاز به هرس ریشه ندارند و بهتر است با خاک موجود در اطراف ریشه در چاله قرار بگیرند.
 • پرالیناژ: برای کاشت تعداد زیادی درخت، بهتر است ریشه نهال­ ها ضدعفونی شوند. برای این کار قبل از کاشت نهال ریشه را با رس، مواد چسبنده و ضدعفونی کننده آغشته می ­کنند که به این کار پرالیناژ گفته می­ شود.

روش صحیح کاشت درخت

حالا وقت این است که نهال در بستر خودش قرار بگیرد.

کاشت نهال: طوقه درخت جایی است که ریشه و ساقه درخت به هم متصل شده ­اند. بهتر است طوقه درخت حدود 10 سانتی­متر بالاتر از سطح خاک زمین قرار بگیرد. و یا اینطور در نظر بگیرید که پیوندک در نهال­ های پیوندی حدود 20 سانتیمتر بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. خاک زیر ریشه و داخل چاله را کمی فشرده کنید تا نشست خاک کمتر شود. چاله را با خاک حاصلخیز پر کنید. توجه کنید که اگر باغچه و زمین مورد نظر دارای مصالح مختلفی است، بهتر است حجم زیادی از خاک فضای کاشت را برداشته و با خاک حاصلخیز پر کنید.

آبیاری درخت: پس از کاشت نهال دورتادور پشته­ای که در محل کاشت نهال یک شیار برای قرار گیری آب در نظر بگیرید. یک بار نهال را به خوبی آبیاری کنید. پس از ده دقیقه و با جذب آب دوباره آن را آبیاری کنید تا دچار شوک نشود. پس از آن با توجه به نوع نهال، زمان و فاصله آبیاری را رعایت کنید.

خرید نهال

قبل از هر چیز تصمیم بگیرید،کدام رقم نهال مناسب منطقه ی شماست،قطعا در بندرعباس و دزفول شما  نهال گردو فرنور انتخاب نمی کنید،زیرا این گونه تنها با مناطق کوهستانی و سردسیری سازگار است،پس هرقدر که عاشق گردو، درخت گردو  فرنور باشید نتیجه ای حاصل نمی شود،هم اینکه به درخت گردو فرنور ظلم کرده اید که در منطقه ای کاشته شده که با آن سازگار نیست.

سازگاری با شرایط آب و هوایی،نوع خاک،گل دهی،مقاومت در برابر آفات و بیماری ها بسیار مهم هستند،چرا؟سازگاری با آب و هوای منطقه ی اگر نباشد چیزی جز خشک شدن و مرگ درخت نیست. هم اینکه گاهی درخت انتخابی شما جزو گونه های مهاجم به شمار می آید. در این حالت اصلا توصیه نمی کنیم، مانند پالونیا که بومی چین و شرق آسیاست. برای شرایط اقلیمی ایران یک گونه ی مهاجم است هرقدر که سوددهی بالایی داشته باشد.

ریزش شکوفه های درختی که با اشتیاق و حوصله کاشته شده است و نداشتن میوه ای که انتظارش را می کشیدید،غم انگیز است،بنابراین گل دهی درختان هم باید با آب و هوای محل زندگی اش متناسب باشد،برخی دیرگل و برخی زودگل میدهند،و بااولین سرمای بهاره ریزش دارند،مانند نهال انار واندرفول یا نهال زرد آلو تخم مرغی یا حتی برای باروری گل هایشان نیاز به رقم گرده افشان دارند،صرفا باد یا حشرات و زنبور های فداکار برایشان کافی نیست،این حالت را در تمامی ارقام گردو شاهد هستید.

 

برای رشد و نمو نهال موردنظر صبور باشید.

درختان مثمر به مراقبت بیشتری نسبت به درختان غیر مثمر نیاز دارند. ولی این درختان می توانند عاملی موثر برای تولید خاک باشند. چون علاوه بر پاکسازی هوا و تولید اکسیژن،آلودگی هوا را ذخیره میکنند،آن را به قند ساده تبدیل میکنند. این قند همان محصول نهایی و میوه است و ترکیبات گازی موجود در هوا را دریافت و به حالت جامد در می آورند. فضای خالی در خاک باقی نمیگذارند که بخواهد با باد جابه جا شود و باعث ریزگزدها شود.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال تولید کننده نهال میوه شناسنامه دار در کشور. همچنین شما می توانید در هر لحظه از شبانه روز تنها با یک تماس، اقدام به استعلام قیمت نهال شلیل مغان ؛ کرده و سپس جهت تمایل اقدام به خرید آن نمایید. فراموش نکنید قبل از خرید نهال از سلامت و کیفیت آن اطمینان حصال کنید. نهالستان آوا نهال با فروش نهال‌های دارای گواهی سلامت این کیفیت را برای شما تضمین می‌کند. برای خرید نهال  از نهالستان آوا نهال و دریافت مشاوره درباره نحوه رشد و پرورش این نهال با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

آوا نهال را در اینستاگرام دنبال کنید

به صفحه ی ما در اینستاگرام سر بزنید خوشحال می شویم. یا در قسمت دیدگاه های همین مقاله،تجربه و مهارتی که در کاشت نهال را دارید را با ما به اشتراک بگذارید. سری بعد برای بروز رسانی این مقاله حتما از تجربه ی شما خواهم نوشت.

مشخصات نهال سالم

13 ویژگی برای یک نهال سالم

خرید یک نهال سالم، شروع یک سرمایه گذاری پرسود و منحصر به فرد است .در زمان خرید باید بتوانید نهال سالم را از نهال ناسالم تشخیص دهید.ما در اینجا نکاتی  را نوشتیم که برای انتخاب و خرید یک نهال خوب راهگشاست.

 1. یک نهال خوب و سالم بدون انشعاب است و پایه و پیوندک مشخصی دارد.
 2. پایه و پیوندک نهال از نظر تجانس و تطابق کاملا با هم سازگار هستند.
 3. محل پیوند، باید 15 سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد.
 4. یکی دیگر از ویژگی‌ های نهال خوب این است که زخم محل پیوند، باید کاملا التیام یافته باشد و پوست، پایه و پیوندک این محل را کامل بپوشاند.
 5. نهال خوب، نهالی است که با آب و هوای منطقه سازگار بوده و مقاومت خوبی نسبت به آفات و بیماری‌هایی که در آن منطقه شایع است، داشته باشد.
 6. یکی دیگر از ویژگی‌ های نهال خوب، سالم بودن جوانه‌های نهال است. جوانه‌های سالم و قوی بعد از کاشت و سربزداری شروع به فعالیت می‌کنند و شاخه‌های لازم را تولید می‌کنند.
 7. یک نهال خوب رشد طولی و قطری کافی دارد. حد استاندارد آن طبق تجربه، ارتفاع 80 سانتی متری و قطر 1 تا 1.5 سانتی متری است.
 8. نهال خوب سنی بین 1 تا 2 سال دارد. نهال‌های کم سن که زیر یک سال سن دارند و یا نهال‌های بیش از دو سال سن برای کاشت توصیه نمی‌شوند. در انتخاب نهال به سن آن دقت داشته باشید. اگر سن نهال مناسب باشد، با شرایط جدید سریع‌تر سازگار می‌شود.
 9. ساقه نهال باید عمودی باشد. زمانی که محل پیوند را مورد بررسی قرار می‌دهید، ساقه نباید با پایه زاویه یا گره‌ای پیدا کرده باشد.
 10. یک نهال سالم یک تنه است و چند شاخه نیست.
 11. ریشه های نهال باید عاری از هرگونه پیچیدگی و گره خوردگی باشند. همچنین سرمازدگی، سوختگی، پوسیدگی و داشتن بیماری در ریشه‌ها حاکی از ناسالم بودن نهال است.
 12. نهال از لحاظ ظاهری باید فاقد بیماری، آفت و علف‌های هرز باشد.
 13. نهال سالم زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی بوده و دارای شناسنامه و گواهی سلامت و قرنطینه است.

راهنمایی هایی برای انتخاب نهال

نشانه های یک نهال سالم

درخت حتماً باید به اندازه کافی ریشه تولید کرده باشد، ۳ الی ۴ عدد شاخه فرعی داشته باشد و فاصله این شاخه ها از هم ۲۰ سانتی متر بوده و با زاویه باز به این معنی که درخت اسکلت اولیه خود را تشکیل داده است.

نهال باید از رشد متوسط برخودار باشد، نهالهای خیلی کوچک و خیل بزرگ برای کاشت مناسب نیستند.نهال باید در زمان خواب از زمین کنده شود.

در زمان کندن نهال زمین نباید یخ زده باشد. نهالها را بلافاصله پس از انتقال کاشت کنیم و اگر بهر دلیل این امکان وجود نداشت، در یک منطقه از باغ که آفتابگیر نباشد، شیاری کند. و ریشه نهالها را داخل شیار قرار داده، روی آن را خاک مرطوب بریزید.
زمان کندن نهال رطوبت خاک باید در حد گاورو باشد. از کندن نهال در زمین گل و خشک خودداری کنید.توجه داشته باشید در زمان حمل و نقل، ریشه نهال در معرض هوا قرار نگیرد.

توجه داشته باشید نهالهایی که از سایر استانها تهیه می شوند باید گواهی قرنطینه حفظ نباتات را داشته باشند.نهالها را باید با پلاستیک، چادر، برزنت بپوشانیم یا از کامیونهای کانتینردار استفاده کنیم.

در هنگام کاشت درخت به نیازهای گرده افشانی آن توجه داشته باشید. لذا به گونه ای باید نقشه باغ را طراحی کرد که گرده افشانی بطور کامل انجام گیرد.

باردهی درختان به چه عاملی بستگی دارد؟

حالا که یک نهال سالم را انتخاب کردیم و کاشتیم سوال جدی و پرتکراری که بسیار مطرح می شود؛این است برای باردهی بیشتر چکاری انجام دهیم؟ قبل از هر چیزی باید بدانید که باردهی درختان تنها یک عامل نیست و شرایطی باید فراهم شود تا درخت به رشد مطلوبی برسد و محصول مرغوبی برسد.

بعضی از این عوامل :

خواص ارثی رشد درخت،برخی درختان مانند برخی ارقام گردو یا درخت پالونیا رشد سریعی دارند،ریزی و درشتی میوه مورد نظر برای نمونه محصول درخت سیب با گیلاس و توت های کوچک قابل مقایسه نیستند و طبیعتا باید  درختانی با میوه های ریز را کمتر هرس کنیم،هرس درختان البالو،نهال گیلاس و بادام نسبت به بعضی دیگر ارقام کمتر انجام شود .

عادت گلدهی و میوه ی روی شاخه برخی درختان دیرگل یا زودگل محسوب میشوند،یا مانند نهال انار واندرفول که هر 10 الی 15 روز یکبار گلدهی دارند.اما تمام این گل و شکوفه به میوه تبدیل نخواهد شد و به رشد رویشی درخت موردنظر حتما توجه کنید بعضی درختان روشد رویشی بالایی دارند و هرس باردهی باید کمتر انجام شود و همین عادت گلدهی درختان میوه شدت میزان هرس دهی را تعیین و تنظیم میکند.

مورد دیگری که هرسال برای  تاکستان های انگور یک چالش جدی ست، هرس درختان بستگی به رقم کاشت،نوع و فرم دهی آن بستگی دارد و معمولا بهتر است که 3 الی 4 جوانه روی هر شاخه باشد و بقیه شاخه هارا هرس کنید.

گردوی پکان چیست؟

گردو پکان یا گردوی آمریکایی یک آجیل‌ محبوب و بومی آمریکای شمالی و مکزیک است. نام پیکن از کلمه انگلیسی Pecan آمده است. درخت این گردو یک درخت برگریز و بزرگ است. این درخت به خانواده گردوهای آمریکایی تعلق دارد. یک پکان معمولی از پوست کاملا روغنی تشکیل شده است. مغز این نوع گردو ۴۰ تا ۶۰ درصد از فضای داخل پوسته را اشغال کرده و از سطحی شیاردار و بیضی شکل برخوردار است و بافتی روغنی و چرب دارد.

گردوی آمریکایی می‌تواند به سطوح بالایی از روغن‌های مونو اسید تبدیل شود. در واقع بیش از ۷۰ درصد آن چربی است و در رأس آجیل‌های چرب قرار گرفته است. به طور ساده اگر کسی از شما پرسید که مغز گردوی پکان چیست؟ به او بگویید از نظر ظاهری بسیار به مغز گردو شباهت دارد. شاید به همین دلیل به آن گردو آمریکایی نیز گفته می‌شود.

معرفی درخت گردو

معرفی جامع درخت گردو

گردو از درختان مثمر و از میوه های خشک به شمار می رود که در دسته خانواده خشکبار قرار می گیرد. مغز گردو از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و دارای خاصیت دارویی و درمانی زیادی است. به صورت یک پایه به همراه گلهای نر و ماده رشد می کند. دارای ارقام و واریته های مختلفی است که در بیشتر مناطق رشد می کند. برای رشد نیاز به هرس در فصل خواب، آبیاری منظم، کود مناسب و نور خورشید دارد،مراقبت و هزینه ای که شما برای این طلای سبز خواهید کرد به خوبی سود دهی شمارا تضمین میکند و میتواند یک سرمایه گذاری منحصر به فرد باشد.کافی ست نسبت به منطقه و شرایط اقلیمی خود شناخت داشته باشید و نهال مناسب را انتخاب کنید.

گردو از درختان با ارزش به شمار می رود که علاوه بر تولید میوه دلچسب با خواص بی نظیر جنبه زینتی نیز دارد و فضای سبز را پوشش می دهد، دارای ارقام و واریته های مختلفی است. میوه این گیاه ظاهری گرد و تخم مرغی شکل دارد که دارای یک پوسته رویی علفی است که به راحتی و به هنگام رسیدن از میوه گیاه جدا می شود که پس از آن پوسته سفت و سخت چوبی مانندی قرار دارد که این پوسته در برخی واریته ها کاغذی است طوریکه با فشار دست می شکند و در برخی واریته این پوسته کمی سخت است که به هنگام استفاده باید با چکش یا هر وسیله سنگین دیگری این پوسته را بشکنید که مغز گردو در داخل آن قرار دارد.

از گردو استفاده های مختلفی به ویژه برای تازه خوری، آجیل، کیک، شیرینی و … می کنند، جالب است بدانید که از پوسته علفی میوه این گیاه در رنگ آمیزی نیز استفاده می کنند. دارای برگهای بزرگ سبز رنگی است که شیارهای عمیقی نیز دارد، درختی پر شاخه و برگ به شمار می رود که زمان گلدهی آن در فصل بهار است و دارای ارقام زودرس و دیررس است. در بیشتر مناطق رشد و از رشد به نسبت آسانی برخوردار است، باردهی خوبی دارد و از تراز تجاری بالایی برخوردار است. ارتفاع درخت بالغ گردو به 30 متر هم می رسد،که با هرس مناسب کامل قابل کنترل است درختان بااین ارتفاع،یکی از مشکلاتی که ایجاد میکنند برای برداشت محصول،سمپاشی و باردهی محصول است که میتواند حسابی شما را به دردسر می اندازند.

گیاهی یک پایه به شمار می رود که دارای گلهای نر و ماده است که گل های نر آن به صورت آویخته و گل های ماده آن به صورت قائم بر روی شاخه گیاه ظاهر می شوند که گرده افشانی آن توسط باد و حشرات انجام می شود اما  حتما باید همراه با درخت گرده افشان مناسب خود باشد تا بتوانند گلها به باروری برسند.

انواع درخت گردو

درخت گردوی محبوب ما،بسیار متنوع و پربار است و ارقام  و واریته های مختلفی دارد که میتواند برای هر منطقه ی آب و هوایی مناسب باشد فقط باید در انتخاب آن دقت کنید برای مثال برای اقلیمی مانند شهر دزفول یا اهواز هیچگاه درختنهال گردو فرنور مناسب نیست.

درخت گردو چندلر

گردو چندلر میوه ای گرد و کروی مانند دارد که دارای طعم دلچسبی است و از گرده افشانی خوبی برخوردار است طوریکه آن را یک درخت گرده افشان می نامند که برای تازه خوری و آجیل، تهیه کیک و شیرینی مناسب است و خواص بسیاری دارد. از باردهی بالایی برخوردار است که میوه آن به صورت منفرد و خوشه ای ظاهر می شود،بسیار بین کشاورزان و بازار مصرفی محبوب است و سوددهی عالی دارد.

گردو فرنور

گردو فرنور در اصل بومی کشور فرانسه است که نسبت به سرما مقاوم است به همین دلیل برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است و از رشد به نسبت آسانی نیز برخوردار است. دارای پوست و هسته مناسبی است. تراز تجاری بالایی دارد، میوه این گیاه ظاهری گرد و تخم مرغی شکل دارد و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است بهترین انتخاب برای مناطق کوهستانی و سردسیر همین نهال گردو فرنور است.

گردو خوشه ای

گردو خوشه ای  هم برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است که زمان برداشت آن در فصل پاییز است. از باردهی خوبی برخوردار است طوریکه میوه این گیاه به صورت خوشه ای ظاهر می شود و از ارزش تجاری بالایی برخوردار است، در بیشتر مناطق رشد می کند. میوه این گیاه ظاهری گرد و کروی مانند دارد که مغز آن طعم دلچسبی دارد که از آن استفاده های مختلفی می کنند.

گردو تو سرخ نهال گردوی تو سرخ

گردو پیوندی تو سرخ همانطور که از نامش پیداست دارای مغزی به رنگ سرخ (قرمز روشن) است که طعم دلچسبی داردجزو ارقام تجاری و کمیاب محسوب میشود تحت عنوان گردو لاکچری و علاوه بر خوراکی بودن جنبه زینتی نیز دارد. در سایز متوسط رشد می کند که تراز تجاری بالایی دارد. دارای پوست کاغذی است. از ارقام دیرگلده به شمار می رود که در مناطق سردسیر رشد بهینه ای دارد.

گردو ژنوتیپ

گردو ژنوتیپ از ارقام دیرگلده به شمار می رود که ظاهری گرد و کروی با پوست کاغذی دارد و از تراز تجاری بالایی برخوردار است. نسبت به سرما مقاوم است و از گردوهای زودبارور به شمار می رود که از سال اول باردهی خود را شروع می کند. گلدهی این گیاه در فصل بهار است.

گردو کانادایی

گردو کانادایی برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است که دارای مغز مرغوب و با کیفیتی است که از سال دوم شروع به باردهی می کند. بومی مناطقی از کانادا است و در بیشتر مناطق رشد و از رشد آسانی برخوردار است، خواص بسیاری دارد و از باردهی خوبی برخوردار است.بیشتر برای صنعت شیرینی پزی کاربرد دارد.

گردو شیلی

گردو شیلی از ارقام دیر گل محسوب می شود که مغز با کیفیتی به رنگ کهربایی دارد و دارای پوست نازک و کاغذی است. مغز این نوع گردو ظاهری بیضی مانند دارد. تراز تجاری بالایی دارد.

گردو پدرونهال گردو پدرو

گردو پدرو از ارقام پر طرفدار محسوب می شود که بیشترین شباهت را به گردو چندلر دارد که میوه آن کمی زودتر از گردو چندلر می رسد. دارای جثه کوتاهی است که نسبت به سرما مقاوم است و از باردهی خوبی برخوردار است.

گردو پکننهال گردو پکن آمریکایی

محبوب ترین نهال نهالستان به ویژه در سال های اخیر

گردو پکان ظاهر متفاوت و کشیده از سایر گردوها دارد که بومی آمریکا است و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است، مغز این نوع گردو به راحتی از پوسته گیاه جدا می شود، مغز بیشتری نسبت به سایر گردوها دارد و مغز کاملا روغنی دارد.

گردو فرانکت

گردو پیوندی فرانکت پوست نازک و با کیفیتی دارد که از باردهی خوبی برخوردار است. مغز سفید رنگی دارد که دارای عملکرد بالایی است و از ارقام منحصر به فرد کالیفرنیا به شمار می رود. ارزش غذایی بالایی دارد و در بیشتر مناطق رشد و نسبت به سرما مقاوم است.

 

گردو خوشه ای اسراییلی

گردو خوشه ای اسرائیلی از ارقام اصلاح شده و پر بازده به شمار می رود که میوه آن در انتهای شاخه به صورت خوشه ای ظاهر می شود که در هر خوشه آن بین 5 تا 25 میوه رشد می کند. در سایز متوسط رشد می شود و از باردهی بالایی برخوردار است که شاخ و برگ گسترده ای دارد. از ارقام زودبازده به شمار می رود.

 

گردو تویسرکان

گردو تویسرکان تراز تجاری بالایی دارد که تا 30 متر هم رشد می کند. قابلیت رشد در بیشتر مناطق و تپه ها را دارد. در ایران به عنوان بهترین درخت گردو و از ارقام صادراتی به شمار می رود.

گردو لارا

گردو پیوندی لارا از ارقام زود گلده به شمار می رود که در برابر تابستان های گرم مقاوم است و برای کاشت در مناطق سردسیر توصیه نمی شود، منشأ این نوع گردو کشور آمریکا است. باردهی خوبی دارد که نسبت به بیماری باکتریوز حساس است.

گردو دماوند

گردو دماوند از گردوهای اصلی ایرانی محسوب می شود که همانطور که از نامش پیداست بومی دماوند است که رش

گردو کاغذی برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است که پوست آن به راحتی با فشار دست می شکند و دارای مغز خوشمزه و دلچسبی است. دارای باردهی ریز و متوسطی است. میوه های درشتی را تولید می کند.

د متوسطی دارد و دارای شاخه های باز و متراکمی است.

گردو کاغذی

گردو کاغذی برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است که پوست آن به راحتی با فشار دست می شکند و دارای مغز خوشمزه و دلچسبی است. دارای باردهی ریز و متوسطی است. میوه های درشتی را تولید می کند.

گردو هارتلی

گردو هارتلی بومی آمریکا است که رشد به نسبت زیادی دارد و در بیشتر مناطق رشد می کند. میوه این گیاه ظاهری گرد و بیضی مانند دارد.