مقالات گردو

هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟

هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟

آیا می دانید هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟ در این مقاله به میزان باردهی بهترین نهال ارقام گردو خواهیم پرداخت. با نهالستان آوا نهال همراه باشید. داشتن باغ‌ گردو، یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای باغداران است، اما باردهی درخت گردو، نیاز به صبر و مراقبت بسیاری دارد. درخت گردو انواع مختلفی دارد که بسته‌به شرایط اقلیمی، زمان باردهی هر یک متفاوت خواهد بود. با رعایت تمام شرایط مراقبتی درخت گردو، میانگین باردهی آن حدود 25 تا 50 کیلوگرم در سال خواهد بود.

هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟

درخت گردو، یکی از بهترین و مفیدترین درخت در باغ‌های میوه و مزارع بوده و میوه این درخت از جوانب مختلف، به ویژه از لحاظ اقتصادی، برای باغداران و کشاورزان از اهمیت بالایی برخوردار است.

به ثمر نشستن و باردهی درخت گردو پس از کاشت آن، نیازمند صبوری و گذشت زمان است. از زمان کاشت درخت گردو تا باردهی آن، حدودا 7 الی 10 سال زمان لازم است.

باردهی درخت گردو در سنین 10 الی 20 سالگی آن به بیشترین مقدار خود‌رسیده و پس از آن دوباره کاهش می‌یابد. هر درخت گردو می‌تواند به طور متوسط سالانه حدود 25 تا 50 کیلوگرم بدهد. حالا ممکن است، نوعی از این درخت کمتر از این مقدار باردهی داشته باشد و نوعی دیگر بیشتر میوه دهد.

میزان باردهی درخت گردو، به عوامل مختلفی از قبیل شرایط آب و هوایی، نوع خاک، نوع مراقبت و میزان کوددهی و همچنین نوع درخت گردو بستگی دارد. بنابراین بهتر است انواع درخت گردو را بشناسید و بهترین نوع آن را انتخاب نمایید و مطلوب‌ترین شرایط را فراهم نمایید تا شاهد بیشترین میزان باردهی باشید.

میزان باردهی انواع درخت گردو

همانطور که گفته‌ایم نوع درخت گردو، بسته‌به موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی کاشت و شرایط رسیدگی به آن، در میزان باردهی درخت تاثیر مستقیم دارد. میزان باردهی انواع درخت گردو عبارتند از:

میزان باردهی نهال گردو تویسرکان

باردهی درخت گردو تویسرکان از سه سالگی آغاز‌شده و پس از 5 الی 6 سالگی به بیشترین مقدار خود می‌رسد. عمر این درخت بین 80 تا 100 سال بوده و در سال‌های اوج خود، حدود 6 تن در هر هکتار، میزان باردهی درخت گردو تویسرکان خواهد بود.

میزان باردهی نهال گردو کانادایی ارغوان

این درخت از پربارترین درختان گردو بدون ریزش محسوب‌شده و باردهی آن از همان سال اول شروع می‌شود و در سال سوم به اوج خود می‌رسد. میزان باردهی درخت گردو کانادایی ارغوان، حدود 10 تن در هکتار است. از ویژگی‌های این درخت می‌توان به زود خزان بودن و مقاومت آن به خشکی و کم‌آبی اشاره کرد.

میزان باردهی نهال گردو چندلر

این درخت، از نهال‌های پیوندی گردو به شمار می‌رود، که از همان سال ابتدایی باردهی آن آغاز می‌شود و در 5 سالگی، میزان باردهی درخت گردو چندلر به اوج خود می‌رسد.

میزان محصول تازه هر درخت گردو چندلر بالغ، در حدود ۳۰۰ کیلوگرم و به صورت خشک مقدار ۷۰ کیلوگرم است. به طور کلی، باردهی درخت گردو، حدود 5 تا 5.5 تن در هکتار است.

میزان باردهی نهال گردو فرنور

منشا درخت فرنور، کشور فرانسه بوده و در ایران به صورت پیوندی یافت می‌شود. باردهی درخت گردو فرنور از همان سال ابتدایی با حدود 3 الی 30 عدد میوه آغاز‌شده و پس از سال اول، میزان باردهی آن افزایش می‌یابد.

عمر درخت فرنور تقریبا 150 سال بوده و به طور کلی، حدود 6 تن در هکتار میزان باردهی این درخت است. البته لازم به ذکر است کوددهی اصولی و پیروی کردن از برنامه کودی گردو می‌تواند میزان باردهی را افزایش دهد.

میزان باردهی نهال گردو اسرائیلی پاکوتاه

این درخت از درختان بومی ایران است و میوه آن از خوشمزه‌ترین گردوهای ایران محسوب می‌شود. باردهی این درخت گردو، از همان سال ابتدایی شروع می‌‌شود. میزان باردهی درخت گردو پاکوتاه پس از سال ششم به بیشترین مقدار خود می‌رسد؛ به طوریکه، میزان باردهی آن به حدود 4 تن در هکتار می‌رسد. این نهال، بیشتر در مناطق معتدل و سردسیر کشت می‌شود.

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *