مقالات نهال بادام

بهترین زمان کاشت نهال بادام

بهترین زمان کاشت نهال بادام

اگر قصد خرید و کاشت نهال بادام را دارید حتما بایستی بهترین زمان کاشت نهال بادام را بدانید . با آوا نهال همراه باشید.

معرفی صفات بارز درخت بادام

درخت بادام که به نام (Prunus dulcis) شناخته می‌شود، درختی است که به دلیل شکوفه‌های زیبای بهاری و آجیل خوش طعمش محبوبیت بالایی دارد. درختان بادام سرشاخه‌های عمودی و گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند. این شاخه‌ها با انبوهی از گل‌های کوچک صورتی کم‌رنگ یا سفید که در اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر می‌شوند، منظره بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند.

در زمان کاشت درخت بادام، اگرچه کاشت از طریق بذر نیز امکان‌پذیر است اما کاشت نهال بادام مرسوم‌تر می باشد زیرا امکان موفقیت در رشد درخت و ایجاد محصولی پربار با کاشت نهال، بیشتر است.

درختان بادام که بومی خاورمیانه هستند، در آب و هوای معتدل مدیترانه بهتر رشد میکنند. درخت بادام اگرچه در زمستان‌های مرطوب به خوبی رشد می‌کند، اما در مکان‌هایی با تابستان‌های طولانی و مناطق گرم و خشکی که آفتاب زیادی دارد، بهترین محصول را خواهد داد.

توصیه می شود در زمان کاشت درخت بادام در مناطق سردتر، باید درخت را در مقابل دیوار آفتابی بکارید. جایی که گرمای دیوار از شکوفهها در برابر آسیب سرما محافظتکند.

مناسب ترین زمان برای کاشت نهال های مربوطه

اگرچه به طور کلی بهترین زمان کاشت نهال بادام، فصل بهار است، اما این به آب و هوای منطقه شما نیز بستگی دارد. بهترین زمان کاشت نهال ذکر شده در مناطق سردسیری، فصل پاییز است چرا که ریشه‌های نهال بادام، سطحی می باشند. در مناطق دیگر هم می‌توانید در سه فصل پاییز، اواخر اسفند و اوایل بهار برای کاشت نهال های بادام اقدام کنید.

چرا زمستان بهترین زمان برای کاشت نهال بادام نیست؟

زیرا این نهال در مرحله گل‌دهی خود تحمل سرما و باران را ندارد. این امر دلایل متعددی دارد. بارندگی در هر زمان در طول دوره رشد و شکوفه مضر است.

انتخاب زمان کاشت نهال بادام در فصل های سرد و بارانی، برای فعالیت‌های گرده افشانی متقابل زنبور‌ها مضر است و منجر به تشکیل میوه و عملکرد ضعیف‌تر می‌شود.

تنها 30 دقیقه دمای زیر 25 درجه فارنهایت (4- درجه سانتیگراد) می‌تواند به گیاهان گلدار از جمله درخت بادام آسیب جدی وارد کند. علاوه بر این، شرایط رشد مرطوب در زمان کاشت درخت بادام، باعث گسترش عفونت‌های قارچی و باکتریایی می‌شود به نوبه خود کاهش بهره‌وری درخت یا از بین رفتن آن را به دنبال دارد.

توجه به دو اصل حیاتی در زمان کاشت نهال بادام

دما، با تمام اهمیتی که دارد، تنها نکته‌ای نیست که باید در زمان کاشت نهال بادام به آن توجه شود. آب و خاک دو اصل حیاتی دیگر هستند که نیاز به توجه بالا در هنگام کاشت درخت بادام دارند.

خاک مناسب:

خاک ایدئال برای بادام، علاوه بر داشتن دمای مناسب، باید حاصلخیز و دارای زهکشی خوب باشد. همچنین کودکافی و مواد آلی فراوانی برای حفظ رطوبت و مواد مغذی در زمان کاشت نهال داشته باشد. نهال بادام زمین‌های سست و شنی را ترجیح می‌دهد اما در خاک‌های رسی با درصد بالا، مستعد بیماری‌های ناشی از خاک خواهد بود.

در زمان کاشت نهال بادام، توجه کنید که در خاک‌های عمیق و لومی بهترین محصول را دارد، اما خاک های ضعیف تر را به شرط اینکه زهکشی خوبی داشته باشد تحمل می کند. بهترین PH برای نهال بادام محدوده 5.5 تا 8.5 است.

نکته مهم دیگر درباره رشد بهتر نهال بادام، داشتن فضای کافی برای رشد ریشه‌های نهال است. گودال کاشت نهال را به اندازه کافی پهن و عمیق کنید تا ریشه‌ها باز شوند و فضای کافی داشته باشند.

اطمینان حاصل کنید که ریشه‌های بالایی نهال بادام مستقر هستند. سپس خاک را آبیاری کنید و با کمپوست یا پوست خرد شده بپوشانید تا رطوبت بیشتری حفظ شود و از رشد علف‌های هرز جلوگیری کند. زمان کاشت نهال بادام، نهال را با یک پایه کوتاه با زاویه 45 درجه و با استفاده از بند به تنه محکم کنید.

به خاطر داشته باشید که بهتر است درخت بادام خود را در بهار کود دهید. اگر نهال بادام هنوز جوان است، می‌توانید با مقدار بیشتری نیتروژن آن را در فواصل منظم تغذیه کنید. اما درختان بادام بالغ با رشد بیشتر به کوددهی کمتری نیاز دارند.

آبیاری:

اگرچه بادام بومی مناطق گرم و خشک است اما به این معنا نیست که به آبیاری منظم احتیاج ندارد. هفته‌ای یک بار آبیاری برای نهال بادام جوان و کوچک ضروری است.

آبیاری باید به گونه‌ای باشد که خاک رطوبت کافی و نه بیش از حد را در خود حفظ کند. زیرا خاک خیلی خیس و مرطوب می‌تواند موجب پوسیدگی ریشه شود. اما به خاطر داشته باشید در زمان کاشت نهال بادام اگر بارندگی شدیدی وجود داشته باشد، باید از آبیاری خودداری کنید.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *