مقالات

احیای خاک کشاورزی بعد از سیلاب

احیای خاک کشاورزی بعد از سیلاب

احیای خاک کشاورزی بعد از سیلاب

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال می خواهیم در مورد احیای خاک کشاورزی بعد از سیلاب توضیحاتی ارائه دهیم. خاک‌های کشاورزی پس از وقوع سیل، زمانی که خاک و گیاهان نتوانند بارندگی‌های حاصل از آن سال را جذب کنند رخ می دهد. به دلیل این اتفاق، این بارندگی‌ها وارد کانال‌ها‌شده و قادر به جذب آب نیستند. کند می شود و باعث می شود تمام آب جمع شود.

معمولاً هنگام بارندگی شدید شاهد وقوع سیل هستیم و پس از چنین اتفاقات سختی شاهد خسارات جانی و مالی زیادی هستیم. متأسفانه پس از سیل، مزارع، جنگ ها و باغ ها ویران می شود و برای کاشت بسیار ضعیف می شوند. این می تواند بسیار ناراحت کننده باشد که دیگر چیزی در این زمین ها نمی تواند رشد کند. از همین رو، بسیاری از مردم سعی می کنند فقط پوشش گیاهی خاصی مانند یونجه را در آنجا پرورش دهند.

اقدامات بعد از وقوع سیلاب

  • پس از این اتفاق و وارد‌آمدن خسارت گسترده به زمین، کشاورزان اقدامات لازم را برای احیای زمین انجام می دهند و باید پسماندهای رسوب را از زمین خارج کنند.
  • تمام رسوبات و زباله های وارد شده به مزارع و باغ ها باید حذف شوند.تحریک فعالیت میکروبی خاک و هرگونه آسیب فیزیکی به خاک نیز باید اصلاح شود.
  • بخشی از خاک آسیب دیده در اثر سیل و باد شدید باید با افزودن خاک و تسطیح اصلاح شود.

ترمیم آسیب ها:

البته بعد از سیل تمام سطوح خاک از بین می رود و یک سری گودال ها و چاله هایی ایجاد می شود که می توان آنها را با خاک دیگری پر کرد و یا اگر خسارت خیلی شدید و بزرگ بود زمین را رها کرد و برای این عملیات قطعه دیگری را انتخاب کرد.

فعالیت بیولوژیکی:

برای این کار باید طیف وسیعی از فعالیت های بیولوژیکی انتخاب کرد.مثال مایکرویزا در قسمت ریشه و با عمل نفوذ قارچ ها در ریشه اتفاق می افتد و باید سعی کنید تمام شرایط خاک را در نظر بگیرید.

خسارت می تواند آنقدر زیاد باشد که باعث از بین رفتن خاک شود.

اگر خاک را تغییر داده اید یا به راه هایی برای بهبود کار فکر کرده اید، اکنون باید به چند نکته دیگر توجه کنید. سعی کنید سوراخ هایی در اطراف درخت ایجاد کنید تا درخت بتواند بهتر نفس بکشد.

حتماً برگ هایی را که در هنگام سیل به زمین می ریزند جمع آوری کنید تا راهی برای تنفس درختان فراهم شود.

خاک تا حدودی آسیب دیده‌است و باید مراقب بود که از عبور تراکتورها و ماشین آلات جلوگیری شود زیرا باعث له شدن و شکستگی سطح خاک و در نتیجه هوای کمتر مورد نیاز خاک می شود.

مراقبت همه جانبه باید انجام شود و برخی از درختان در بهار زودتر از خواب بیدار می شوند، بنابراین مراقبت های لازم را از آنها در نظر بگیرید. برخی از درختان زودتر از خواب بیدار می شوند و بنابراین بیشتر در معرض سیل و آب ایستاده هستند.ما باید همه راه های تقویت آنها را در نظر بگیریم.

اگر در نتیجه این اتفاق ریشه ها پوسیده شوند، باید تمام روش های کنترل پوسیدگی را در نظر گرفت.

بعد از سیلاب برخی از میکروب های بی هوازی فعال می شوند می توان با میکروارگانیزم این خاک و سیستم ریشه را بهبود می بخشد. با تجزیه خاک، به طیف وسیعی از مواد مغذی برای تقویت آن نیاز دارد که به بهترین وجه ارائه می شود. بنابراین به کوددهی و مراقبت های بعد از آن توجه زیادی داشته باشید.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

برای خرید ارقام نهال گردو میتوانید کلیک کنید

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *