مقالات نهال گلابی

انتخاب بهترین نهال گلابی (راهنمای انتخاب بهترین نژاد گلابی)

بهترین نهال گلابی

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال می خواهیم در مورد انتخاب بهترین نهال گلابی (راهنمای انتخاب بهترین نژاد گلابی) توضیحاتی ارائه دهیم. نهال گلابی جزو درختانی است که پیچیدگی خاصی در کاشت و پرورش آن وجود ندارد. همین امر سبب شده است تا بسیاری از باغداران به پرورش بهترین نهال گلابی بپردازند و سود قابل توجهی از صادرات و فروش در بازار داخلی داشته باشند. اما مثل کاشت هر نهال دیگری در انتخاب مناسب ترین نهال گلابی باید به عواملی همچون آب و هوای منطقه جغرافیایی، نوع خاک و روش آبیاری توجه کرد.

معرفی تخصصی میوه ی گلابی

گلابی (Pear)  میوه ای پرطرفدار و خوش طعم است که در منابع آلمانی منشا آن را کوه های البرز می دانند. گونه های وحشی گلابی که در زبان محلی گیلکی به خوج معروف است، در جنگل های شمال کشور وجود دارد. طعم لذیذ و آبدار، تنوع فراوان ارقام آن و همچنین خواص شگفت آور گلابی از جمله: پیشگیری از سرطان، درمان سنگ کلیه و بهبود گردش خون و هزاران فایده ی دیگر، آن را به میوه ای پر طرفدار در سراسر دنیا تبدیل کرده است.

تفاوت نهال گلابی سردسیری و نهال گلابی گرمسیری چیست؟

ارقام گلابی سردسیری در برابر سرما عملکرد بسیار مطلوبی دارند و می توان این نوع از نهال ها را در مناطق کوهستانی و سرد کاشت. ازجمله بهترین نهال های گلابی سردسیری می توان به نهال گلابی درگزی، سیبری، شاه میوه و آنجو اشاره کرد.

در مقابل نهال های گرمسیری را می توان در مناطق کم ارتفاع و گرم کاشت، اما باید توجه به آبیاری آن را از یاد نبرد. از جمله نهال های گرمسیری می توان به نهال گلابی بیروتی و سیبی اشاره کرد.

انواع بهترین نهال گلابی خارجی کدام اند؟

نژاد های خارجی گلابی نیز در ایران طرفداران خودشان را دارند، مانند:

 1. نهال گلابی بیروتی،
 2. گلابی آنجو،
 3. سیبری،
 4. فلسطینی،
 5. سیبی،
 6. تاشکندی
 7. و اسپادانا که از جمله معروف ترین ارقام گلابی خارجی هستند.

انواع بهترین درختان گلابی ایرانی کدام اند؟

ایران از ارقام بومی گلابی خوبی برخوردار است که درصد کشت بالایی دارند، که می توان به:

 • نهال گلابی درگزی،
 • شاه میوه،
 • دم کج
 • و سردرودی اشاره کرد.

نحوه انتخاب بهترین نهال گلابی

پس از مشخص نمودن عوامل محیطی و تاثیر گذار در رشد، شما می توانید بر اساس معیارهای دلخواه و اولویت ذهنی خود اعم از باردهی، شکل میوه، عمر اقتصادی و… اقدام به انتخاب و خرید بهترین نهال گلابی کنید.

اما قبل از آن باید انواع نهال گلابی و ویژگی هایی مانند دیرگل یا زود گل بودن، میزان باردهی، سردسیری یا گرمسیری بودن هر کدام  را بشناسید و سپس نسبت به خرید نهال درخت گلابی اقدام کنید. در ادامه به معرفی بهترین ارقام  گلابی می پردازیم:

 نهال گلابی بیروتی

زادگاه این نهال برخلاف اسمش مربوط به کشور چین است. این نهال به دلیل ویژگی‌های بسیار خوبی که دارد جزو بهترین ارقام گلابی میان کشاورزان است. ماندگاری بالا در سردخانه وکیفیت مطلوب میوه ی آن، باعث تجاری بودن این رقم و گزینه‌ای بسیار مناسب برای صادرات شده است. باردهی آن در ابتدای ماه مرداد است و همچنین مقاومت آن در برابر آفات پسیل و آتشک بسیار بالا است.

عمر مفید آن بین ۴۰ تا ۴۵ سال است و باردهی خود را از سال دوم پس از کاشت آغاز می‌کند. نکته‌ای که باید در خصوص کاشت نهال گلابی بیروتی بدانید این است که این رقم به آب و هوای خشک و سرد واکنش نشان داده و بیشتر مناسب مناطق گرمسیر است. از این نژاد گلابی هم به عنوان یکی از بهترین نهال گلابی یاد می شود.

 ویژگی محصول نهال گلابی بیروتی

شکل ظاهری میوه این نهال بیضی مانند است و سلول‌های سنگی ندارد. پوست آن زرد مایل به سبز است و گوشت آن سفید است و بسیار آبدار و شیرین است. می‌توان گفت میوه نهال گلابی بیروتی از شیرین‌ترین گلابی‌ها است.

 نهال گلابی شاه میوه، یکی از بهترین درختان گلابی درایران

زادگاه این نهال همچون نهال گلابی درگزی، کشورعزیزمان ایران است. این رقم مناسب کاشت در مناطق سردسیر و معتدل است. مقاومت بالای آن در برابر سرما یکی از ویژگی‌های مثبت این رقم است. دیرگل است و باردهی خود را از سال اول پس از کاشت آغاز می‌کند؛ اما باردهی اقتصادی آن از سال چهارم پس از کاشت است. محصول آن در پایان مرداد ماه برداشت می‌شود. همچنین عمر مفید آن اگر تمام نکات لازم در خصوص نگهداری از درخت گلابی رعایت شود، حدود ۳۰ سال است. از نکات منفی این نهال می‌توان به ماندگاری پایین میوه ی آن در انبار اشاره کرد.

 ویژگی‌های محصول نهال گلابی شاه میوه

پوست میوه آن به رنگ زرد است و بسیار شیرین است در مقایسه با میوه دیگر نهال‌های گلابی وزن کمتری دارد. در صنعت کمپوت سازی بسیار پرطرفدار است و میوه ی آن در صورت نگهداری طولانی در انبار تغییر طعم و رنگ می‌دهد.

نهال گلابی درگزی

یکی از بهترین ارقام گلابی که در ایران محبوبیت زیادی دارد، نهال گلابی درگزی است. این نهال زودگل است و عمر مفید آن بیش از ۳۰ سال است. زادگاه نهال گلابی درگزی کشور ایران است و متعلق به خراسان شمالی است. همچنین در دسته ارقام سردسیری قرار دارد و مناسب کاشت در مناطق سرد است. از دیگر ویژگی‌هایی که سبب محبوبیت این نهال میان کشاورزان در ایران شده است؛ می‌توان به پربار بودن آن اشاره کرد. همچنین این نهال از سال اول پس از کشت باردهی خود را آغاز می‌کند. همه این موارد اهمیت تجاری این نهال را افزایش داده و سبب کاشت گسترده آن در نقاط مختلف ایران شده است.

ویژگی محصول نهال گلابی درگزی

میوه این نهال نسبت به سایر نهال‌های گلابی درشت‌تر است و همچنین می‌تواند ماندگاری بالایی را در انبار داشته باشد. در اوایل فصل پاییز نیز می‌توان میوه آن را برداشت کرد. شکل ظاهری میوه نهال درگزی دایره مانند و به رنگ سبز است. البته در نژادهای رنگی آن هاله ‌های زرد و نارنجی نیز دیده می‌شود و در بیشتر میوه‌ها بخشی از پوست نیز به رنگ قرمز است. از همین جهت از این نژاد به عنوان یکی از بهترین نهال های گلابی نام برده می شود.

 نهال گلابی سیبی

با اطمینان می‌توان گفت که نهال گلابی سیبی یکی از بهترین نهال گلابی ها برای کاشت است. این رقم با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد کشاورزان را شیفته خود کرده است. آبدار و خوش طعم بودن میوه این نهال در کنار باردهی بالا و رنگ و ظاهر جذاب میوه‌هایش آن را به گزینه‌ ای مناسبی جهت پرورش تبدیل کرده است. این رقم به سرمای هوا حساس است؛ از این رو مناطقی با آب و هوای گرم مناسب آن است البته باید توجه داشته باشید که گرمای زیاد نیز به آن آسیب رسانده و احتمال ابتلای آن به آفت آتشک را افزایش می‌دهد. این رقم دیرگل است و از سال دوم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می کند.

ویژگی محصول نهال گلابی سیبی

دلیل نام گذاری این نهال به اسم سیبی شباهت میوه آن به سیب است. شکل ظاهری این میوه گرد است و بسیار آبدار است. میوه این نهال قابلیت ماندگاری بالا در انبار را دارد؛ اما مصرف تازه آن شما را از عطر و طعم بی‌نظیرش، بیشتر بهره‌ مند می کند.

نهال گلابی مشو

زادگاه این نهال کشور ایران است و مناسب کاشت هم در مناطق سردسیر و هم مناطق گرمسیر است. در مقایسه با سایر نهال های گلابی مراقبت و نگهداری از این نهال ساده تر است. این رقم در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است. مقاومت بالای آن در برابر سرما نیز محبوبیت آن را دو چندان کرده است. این نهال دیرگل است و تا اواخر مرداد نیز برداشت محصولش به پایان می رسد. عمر مفید آن نیز در حدود 80 سال است. به دلیل تمامی ویژگی های مثبتی که نهال گلابی مشو دارد، در لیست بهترین نهال گلابی قرار گرفته است و کشاورزان می توانند در اکثر نقاط کشور به کاشت و پرورش آن بپردازند.

نهال گلابی آنجو

اگر در منطقه‌ای سرد و خشک زندگی می‌کنید و به دنبال خرید بهترین نهال گلابی مناسب منطقه خود هستید؛ رقم گلابی آنجو بهترین گزینه برای انتخاب است. این نهال مقاومت بالایی در برابر سرما دارد و در عین حال باردهی مطلوبی دارد. زادگاه آن کشور ایران و شهر اصفهان است. دیرگل است و از سال دوم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند. عمر مفید آن نیز در حدود ۳۰ الی ۵۰ سال است.همچنین این نهال در برابر آفات نیز مقاوم است. نکته‌ای که در کاشت نهال گلابی آنجو باید به آن توجه داشته باشید این است که این رقم در خاک‌های سنگین و آهکی رشد مطلوبی ندارد.

ویژگی های محصول نهال گلابی آنجو

یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین گلابی‌ها مربوط به میوه این نهال است. شکل ظاهری میوه این نهال به صورت کروی است و پوست آن قرمز رنگ است. گوشت آن به رنگ سفید است و بسیار نرم و آبدار است؛ همین امر سبب محبوبیت و جذابیت این میوه شده است تا به عنوان بهترین درخت گلابی از آن یاد شود. هر عدد آن در حدود ۳۰۰ گرم وزن دارد که در مقایسه با اندازه بقیه گلابی‌ها در دسته متوسط قرار دارد.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *