مقالات نهال پسته

شرایط کاشت پسته

شرایط کاشت پسته

‌در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال می خواهیم در مورد شرایط کاشت پسته  Pistachio planting conditions توضیحاتی ارائه دهیم. کشت پسته مانند هر کشت دیگری نیازمند شرایطی است. بدیهی است که اگر این شرایط به درستی رعایت نشوند، رشد درختان و در نتیجه برداشت محصولات موفقیت آمیز نخواهد بود. پس اگر تمایل به کاشت درخت پسته دارید، باید مواردی که در ادامه بررسی می شود را از قبل آماده‌کرده‌باشید.

مناطق مناسب برای کاشت پسته

مناطق مناسب برای کاشت بذر پسته در ایران، مناطقی است که تابستان های طولانی تری دارند. همان طور که می دانید، استان های خراسان رضوی، یزد و کرمان مناطقی هستند که کاشت پسته در آن ها رواج دارد. فارس، سمنان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، اصفهان، قزوین، تهران و قم، دیگر شهرهایی هستند که برای کشت پسته مناسب به نظر می رسند.

زمان مناسب برای کاشت پسته

تولید پسته های باکیفیت و مقوی در گرو انتخاب زمان درست برای کاشت نهال پسته است. طبق تجربه، بهترین زمان از سال برای کاشتن‌پسته، زمانی است که نهال در خواب زمستانی به سر می برد. پس، قبل از شروع یخبندان، بهترین زمان کاشت نهال پسته برآورد می شود؛ زیرا ریشه ها زمان کافی برای هماهنگ شدن با خاک و وفق پیدا کردن با محیط جدید را خواهند داشت.

بهترین خاک برای کاشت نهال پسته

یکی دیگر از مهم ترین شرایط کاشت پسته، خاک است. بهترین خاک برای درخت پسته، یک خاک سبک با قابلیت نفوذپذیری بالاست. خاک های لیمونی، بهترین بستر برای ریشه های محوری درخت پسته به حساب می آیند. به طور کلی، خاکی که درخت پسته توانایی تحمل آن را ندارد، خاک مرطوب است.

آب و هوای مناسب برای کاشت پسته

اولین و مهم ترین موردی که باید به آن دقت داشته باشید، آب و هوای منطقه مورد نظر است. کاشت پسته در مناطق گرمسیری موفقیت آمیزتر به نظر می رسد. به طور کلی، درخت پسته یک درخت مقاوم است و در شرایط آب و هوایی سخت، تحمل خوبی از خود نشان می دهد.

نور زیاد و گرما، شرایط آب و هوایی مورد نیاز درخت پسته هستند. در نتیجه کاشت درخت پسته در مناطقی که رطوبت آنها بالاست، معقولانه نیست.

مراحل کاشت پسته

اگر تمامی شرایط بالا برای شما فراهم است، اجازه دارید به کشت پسته بپردازید. طرز کاشت پسته، به صورت مرحله به مرحله است. شما نمی توانید بدون گذراندن یک مرحله، به مرحله دیگری بروید. در ادامه مراحل کاشت پسته در زمین را  شروع خواهیم کرد.

مرحله اول: آماده‌سازی شرایط

اولین مرحله آماده‌سازی شرایط کاشت پسته است. شما باید پاسخ سوالاتی از جمله نهال پسته را کی بکاریم را پیدا کرده باشید. باید بدانید خاک مناسب برای کاشت نهال چه خاکی است و همه چیز را از قبل آماده‌کرده‌باشید.

مرحله دوم: حفر چاله

عمق چاله برای کاشت نهال پسته باید طوری باشد که به ریشه های درخت، فضای کافی برای رشد بدهد. غیر از این باشد، رشد موفقیت آمیزی در کاشت درخت پسته حاصل نخواهد شد. پس در زمین موردنظرتان، حفره هایی با عمق یک و نیم متر در زمین ایجاد کنید.

مرحله سوم: کاشت نهال پسته

بعد از حفر چاله ها، وقت‌کاشتن است. البته عمق حفره ها در زمانی که قصد کاشت بذر پسته را دارید، متفاوت است. اگر بذرها را داخل گلدان کاشته‌اید و حالا قصد جابجایی نهال پسته را دارید یا نهال‌خریده و می خواهید آن را بکارید، زمان آن در این مرحله است.

در هر صورت ما حالتی را در نظر می گیریم که شما قصد دارید نهال بکارید و می پرسید نهال پسته را چگونه بکاریم. پس ریشه نهال را داخل حفره قرار‌داده و روی آن خاک بریزید تا زمانی که گودال پر می شود. خاک را با پاهایتان به خوبی فشار دهید تا جای ریشه محکم شود.

مرحله چهارم: آبیاری درخت پسته

بعد از کاشت، باید به نهال جوان آب بدهید. درخت پسته باید در فواصل زمانی 10 الی 15 روزه آبیاری شود.

مرحله پنجم: کوددهی درخت پسته

کوددهی در زمان کاشت درخت پسته مختصر است. در واقع بعد از کاشتن‌درخت می توانید مقداری کود پای آن بریزید. حتی می توانید خاک پای نهال را با مقداری کود مخلوط کرده و گودال را با آن پر کنید.

در هر هکتار چند درخت پسته می توان کاشت؟

باید گفت در آخرین بخش، به یکی از پرتکرارترین سوالات شما می رسیم. یعنی در هر هکتار، تنها مقدار مشخصی درخت پسته می توان کاشت. سیستم ریشه ای درخت پسته عمیق است. به همین دلیل، فاصله بین هر درخت تا درخت بعدی، باید زیاد باشد. به طور دقیق تر، 3 الی 4 متر فاصله بین درختان پسته کافی است. در نتیجه، در یک زمین یک هکتاری، حدوداً 400 درخت پسته را می توان کاشت.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تمام جزییات کاشت پسته را به شما عزیزان آموزش دهیم. همانطور که متوجه‌شدید، برای رسیدن‌به یک درخت پسته پربار باید به اصول خاصی توجه کنید. با رعایت نکات گفته‌شده، خیلی زود به نتیجه خواهید رسید.

در پایان باید به شما عزیزان یادآوری کنیم که می توانید برای خرید بهترین انواع نهال پسته با کیفیت، شناسنامه دار و همراه با کارت قرنطینه، به بخش محصولات سایت ما مراجعه کنید.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *