مقاالات نهال سیب

پایتخت سیب ایران معرفی شد

پایتخت سیب ایران معرفی شد

اگر می‌خواهید پایتخت سیب ایران را بشناسید و بدانید کدام ارقام سیب بر روی سرمایه‌گذاری مناسبت بوده و چه نوع درخت سیبی را باید بکارید؟ باید گفت استان و شهرهای زیر به عنوان قطب تولید سیب در ایران شناخته شده‌اند:

 • تولید سیب درختی در آذربایجان غربی در شهر اشنویه و ایران
 • سیب استان آذربایجان شرقی در مراغه
 • سیب دماوند صادراتی در کوهپایه‌های دماوند در استان تهران
 • سیب در استان اصفهان در سمیرم
 • سیب استان فارس معروف به سیب گلاب کهن ز تابستان
 • تولید سیب در بار شهر نیشابور در خراسان رضوی

در حالت ایده آل، باغ سیب شما (مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک باشد) برای سال‌های زیادی تولید کننده میوه سیب بود. برای اینکه از سرمایه گذاری خود محافظت مرده و به ثمر برسانید، مهم است که خرید نهال سیب را متناسب با نیازهای بازار، علایق شخصی و آب و هوای منطقه انتخاب کنید. چگونه درختان سیب مناسب را برای باغ خود انتخاب می‌کنید؟ این به چند چیز مختلف بستگی دارد، از جمله:

 •  آب و هوا
 • سختی منطقه و چشم انداز
 •  تعداد درخت سیبی که می‌خواهید بکارید.
 • نیاز بازار
 • مشخص کردن هدف از احداث باغ سیب

با اینکه بیشتر درختان سیب پیوندی به رقم گرده افشان احتیاج ندارند. ولی به منظور باردهی بیشتر و باکیفیت‌تر از رقم گرده افشان نیز استفاده کنید. پس در خرید نهال سیب علاوه بر موارد بالا دقت کنید که برای دو یا سه رقم متفاوت برنامه‌ریزی کنید.

سیب استان آذربایجان شرقی

با آمار سیب استان آذربایجان شرقی و آمار فروش نهال سیب در آذربایجان شرقی هم آشنا شویم، آذربایجان شرقی موفق‌شده رتبه دوم تولید میوه سیب در کشور را در سال ۱۴۰۱ کسب کند. میزان تولید سیب در این استان بیشتر از ۶۰۰ هزار تن محصول با کیفیت بوده و اکثر آنها جز میوه‌های صادراتی هست. در این استان بیشتر از ۴۳ هزار هکتار به تولید میوه سیب می‌پردازد که ۴۰ درصد میوه‌های تولید شده در شهر مراغه است.

تولید سیب درختی در آذربایجان غربی

باید بگوییم تولید تولید سیب درختی در آذربایجان غربی رکورد خود را شکست در این استان ۶۵ هزار هکتار با مخصوص تولید میوه سیب وجود دارد که ۶۲ هزار هکتار آن فعال بوده و تقریباً در هر هکتار ۲۰ تن میوه با کیفیت تولید شده است. معروف‌ترین ارقام تولیدی در آذربایجان غربی نهال سیب گلدن ورد زرد و نهال سیب رد دلیشز است. میزان تولید سیب در سال ۱۴۰۲ بالای یک میلیون و ۲۰۰ تن بوده و برلی ۶۰ هزار نفر به صورت مستقیم و ۴۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی ایجاد کرده است.

سیب استان فارس

باید بگوییم استان فارس در کشور موفق‌شده رتبه سوم در تولید سیب را کسب کند. جالب است بدانید ۱۳ درصد سیب استان فارس تولید‌شده در کشور مربوط به باغات استان فارس هست. آب و هوای متنوع استان فارس باعث‌شده تا رقم‌های تولیدی در این استان تنوع زیادی داشته‌باشد.

فصل برداشت انواع سیب‌های دیررس از جمله سیب صادراتی که با نام‌های رد دلیشز و گلدن ورد زرد لبنانی شناخته می‌شود را از اواسط شهریور تا اوایل آبان هست. در عوض میوه سیب زودرس مانند سیب گلاب کهنز تابستان، قندک و سیب شیخی را اوایل تابستان به بازار عرضه می‌کنند. برای آشنایی با احداث باغ سیب استان فارس باید بدانیم سیب‌های تولید‌شده در این منطقه کیفیت بالایی دارد.

مهمترین شهر تولید کننده سیب در استان فارس و پایتخت سیب ایران، شهر سپیدان بوده و بیشتر از ۷۰۰۰ هکتار باغات سیب بر این شهر مستقر شده است. در سال ۱۴۰۱  نزدیک به ۲۱۰ هزار تن میوه سیب صادراتی تولید شده یعنی آمار هر هکتار زمین برای تولید سیب بین ۳۰ تا ۳۵ تن تخمین زده‌اند و رقم قابل توجهی است. طبق نظر مسئولین این شهر بیشتر از ۴۰ درصد میوه‌های سیب تولیدی در استان فارس صادر می‌شوند.

سیب در استان اصفهان

حتماً شما هم نام سیب سمیروم را شنیده‌اید. بخش اعظم تولید سیب در استان اصفهان مربوط به شهر سمیرم هست. طبق آمار به دست‌آمده در آبان ماه سال ۱۴۰۲ در استان فارس نزدیک به ۲۳۰ هزار تن میوه سیب تولید‌شده و از این مقدار ۱۹۰ هزار تن مربوط به سیب تولید‌شده در شهر سمیرم هست. کیفیت این میوه‌ها به اندازه زیاد است که ۵۰ درصد میوه تولیدی یعنی نزدیک به ۸۰ هزار تن  برای صادرات به بازار برون مرزی آماده‌شده‌است.

به خاطر احداث باغ سیب در استان فارس بیشتر از چندین هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار‌شده و تاثیر بسزایی در اقتصاد استان داشته‌است. مهمترین بازار سیب شهر سمیرم که مشتریان مخصوص به خود را دارد مربوط به کشور سودان، شمال آمریکا و هندوستان هست. نزدیک به ۱۹ هزار هکتار زمین زراعی شهر سمیرم به تولید میوه سیب اختصاص داده‌اند از اینو به عنوان پایتخت ۳۰ به ایران شناخته می‌شود.

سیب دماوند صادراتی

کشاورزان شهر دماوند با احداث باغ سیب حرفه‌ای و مدرن موفق شدند در یک هکتار زمین میزان تولید سیب را به ۴۰ تن در هکتار افزایش دهند، حتما شما هم آوازه سیب دماوند صادراتی را شنیده‌اید و از کیفیت آن خبر دارید. نزدیک به ۳۲۰ هزار تن میوه سیب در اراضی کشاورزی استان تهران تولید می‌شود.

از این مقدار ۲۱۵ هزار تن مربوط به دامنه‌های دماوند هست، در این شهر ۵۸۰۰ هکتار باغ سیب راه اندازی‌شده اکثر سیب‌های تولیدی نیز به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شود. سیب دماوند استان تهران آوازه جهانی داشته و به عنوان برند صادراتی شناخته می‌شود پاییزه بوده و اوایل فصل پاییز به بازار تزریق می‌شود. همین موضوع باعث‌شده تا دماوند را به عنوان پایتخت سیب ایران بشناسند.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *