مقالات نهال بادام

چالشهای مهم احداث باغ بادام در مناطق گرمسیر

چالشهای مهم احداث باغ بادام در مناطق گرمسیر

قطعا زمانی که شما به چالشهای پیش روی خود در باغداری آگاهی داشته باشید. از پیش از زمان احداث باغ به فکر راه حل هایی برای رفع به موقع آنها بوده است. در این صورت بدون مانع و ایجاد مشکل قادر خواهید بود حداکثر بهره برداری را از باغ خود داشته باشید. در این قسمت به بررسی چالشهای پیش روی شما در باغداری بادام در مناطق گرمسیری می پردازیم.

  • گرمای هوا در تابستان:

اولین و مهمترین چالش باغداری بادام در مناطق گرمسیر این است که در این مناطق به طور معمول دمای هوا در تابستان به بیش از 30 درجه ی سانتی گراد می رسد.  شما باید ارقامی از بادام را در این مناطق بکارید که نسبت به گرمای هوای تابستان مقاومت داشته‌باشند. ارقام بادامی که مخصوص مناطق سردسیر و یا معتدل هستند معمولا قدرت تحمل این دما را نداشته و دچار برگ سوزی و از دست‌دادن میوه های خود می شوند. اما ارقامی از بادام مانند نهال بادام آذر خوشه ای، نهال بادام فرانسیس و نهال بادام کاغذی ارقامی هستند که قابلیت تحمل گرمای هوا تا 45 درجه را نیز دارند.

  • بافت نامناسب خاک

یکی دیگر از مشکلاتی که باغداران بادام در مناطق گرمسیر با آن مواجه هستند بافت نامناسب خاک است. مناطق گرمسیر در فلات مرکزی ایران بافت خاک سنگین و رسی دارند که باعث آب مانی پای درختان بادام می شود. توجه داشته‌باشید که درختان بادام به رطوبت بالای خاک و زهکش نامناسب واکنش بسیار منفی نشان‌داده و نمی توانند عملکرد خوبی در این خاکها داشته‌باشند. بنابراین اصلاح بافت خاک رسی از جمله عملیات مهم در احداث باغ بادام در بسیاری از مناطق گرمسیر کشور خواهد بود.

برای اصلاح بافت خاک رسی باید در درجه ی اول درصد رس خاک را با انجام آزمایش تجزیه ی خاک تعیین کنید. سپس با ترکیب کردن کود دامی پوسیده و یا خاک با بافت سبک مانند ماسه تخلخل پذیری و قدرت نگهداری آب را در خاک افزایش دهید. در این صورت خاک سنگین و رسی در مناطق گرمسیر برای کاشت بادام مناسب خواهد شد.

  • آفات و بیماریهای رایج بادام درمناطق گرمسیر:

آفاتی مانند سوسک شاخک بلند رزاسه، کنه ی تار عنکبوتی و سوسکها و پروانه های پوست خوار و چوبخوار آفاتی هستند. بیشتر به واسطه ی به هم خوردن‌نظم در آبیاری و بی توجهی به تغذیه ی درختان بادام در مناطق گرمسیر به درختان بادام خسارت وارد می کنند. بهترین راهکار برای کنترل این آفات علاوه بر خرید نهال بادام مقاوم در زمان احداث باغ تغذیه و آبیاری اصولی باغات بادام در این مناطق خواهد بود.

در رابطه با بیماریهای شایع بادام در مناطق گرمسیر نیز می توان به پوسیدگی طوقه و ریشه فیتوفتورایی، گال باکتریایی طوقه و شانکر تنه ی درخت بادام اشاره کرد. به منظور کنترل این بیماریها دقت در زمان کاشت و آسیب نزدن به طوقه و ریشه ی درختان بادام، اصلاح بافت خاک و سیستم ابیاری و استفاده از سیستم آبیاری قطره ای بسیار موثر است. کاشت ارقام مقاوم و تقویت درختان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • کم آبی:

یکی دیگر از معضلات باغداری بادام در مناطق گرمسیری کاهش بارش سالیانه است. کاهش بارش سالیانه به ویژه در سالهای اخیر که در اثر گرمایش کلی زمین به ویژه در مناطق گرمسیر نمود بیشتری پیدا کرده است. سبب کاهش سطح آبهای زیرزمینی در این مناطق شده و در نهایت درختان و گیاهانی که در این مناطق کاشته می شوند در سالهای اخیر و در سالهای آتی با مشکل کم آبی مواجه خواهند بود.

راه حل برون رفت از این مشکل و چالش تنها و تنها مدیریت بهینه منابع آبی موجود و کاشت ارقام مقاوم به خشکی و کم آبی خواهد بود. در مناطق گرمسیر چیزی که سبب از دست رفتن منابع آبی می شود. همان گرمای هوا بوده که سبب هدر رفت بخش بزرگی از آب آبیاری در اثر تبخیر می شود. تبخیر آب در مسیر آبیاری سطحی و تبخیر از سطح خاک از یک سو و تبخیر آب از سطح برگ درختان از سویی دیگر که سبب ایجاد عطش بیشتر و نیاز آبی بیشتر درختان می شود باعث می شود که بیش از پیش به اهمیت استفاده از سیستمهای آبیاری نوین مانند سیستم آبیاری تحت فشار زیر سطحی پی ببریم.

به منظور جلوگیری از تبخیر زیاد آب از سطح خاک در فصل تابستان همچنین می توانید از مالچ پاشی به ویژه مالچهای با رنگ سفید استفاده کنید، علاوه بر آن استفاده از بافت خاک با ظرفیت بالای نگهداری آب در خود نیز به مدیریت بهتر منابع آبی و همینطور کاهش ایجاد تنش آبی کمک خواهد کرد.

  • آفتاب سوختگی تابستانه ی تنه ی درخت بادام:

از دیگر چالشهای باغداری بادام در مناطق گرمسیر خسارتی است که تابش آفتاب، گرمای هوا و کم آبی به پوست تنه ی درختان در اوج تابستان وارد می کند. به این صورت که در اثر کمبود آب درختان به فواصل طولانی تر آبیاری می شوند . از طرفی تابش خورشید به پوست تنه سبب خشک‍شدن بیش از اندازه ی پوست می شود. بنابراین پوست تنه ی درختان بادام نرمی و انعطاف پذیری خود را در برابر رشد و افزایش حجم چوب از دست‌داده و در ادامه ی فصل با پدیده ی ترک‌خوردن پوست تنه و خارج‌شدن شیره درخت از تنه مواجه خواهیم شد.

در این میان ترک‌خوردن پوست تنه ی درخت راه را برای ورود عامل بیماری شانکر تنه ی درخت بادام باز‌کرده است. این بیماری با ورود به درخت بادام سبب ایجاد ضعف در این درختان می شود. علاوه بر آن بخش زیادی از میوه ی بادام را از دست خواهید داد.

برای مقابله با این چالش نیز دو راهکار اساسی وجود دارد. اول مدیریت آبیاری که به تفصیل در بخش قبلی به آن پرداختیم. با این کار مانع از خشک و شکننده شدن پوست تنه در برابر رشد و افزایش حجم تنه ی درخت خواهید شد. راهکار دوم کشیدن پوشش سفید رنگ روی تنهی درختانبه ویژه در ضلع جنوبی تنه که تابش خورشید می تواند سبب خشک‌شدن و ترک‌خوردن آن شود.

البته برای اطمینان صد در صدی توصیه می شود هر دو راهکار را در باغ پیاده کنید. تا مانع از ترک‌خوردن پوست تنه ی درخت بادام و ورود بیمارگر شانکر شوید

  • شوری و آهکی بودن خاک:

یکی از مشکلات مناطق گرمسیر در احداث باغ بادام شور بودن و یا آهکی بودن خاک این مناطق است. در خاکهای شور و قلیایی با توجه به بالابودن اسیدیته ی خاک برخی از عناصر غذایی از دسترس گیاه خارج‌شده و به فرم غیر قابل جذب در می آید. بنابراین اصلاح شوری خاک یکی از مراحل بسیار مهم عملیاتی قبل از احداث باغ بادام خواهد بود.

بنابراین کمبود عناصر غذایی در گیاه حتی با وجود استفاده از عناصر غذایی در خاک و یا در آب آبیاری از معضلاتی است. کاشت درخت در خاک شور با آن رو به رو خواهد بود. برای مقابله با این مشکل می توانید از ترکیبات گوگردی استفاده کنید. استفاده از اسیدسولفوریک کشاورزی نیز برای تنظیم اسیدیته ی خاک مناسب خواهد بود.

در برخی موارد استفاده از ترکیب کودی با خاصیت اسیدی می تواند به تنظیم اسیدیته ی خاک کمک کند. اما این که چه ترکیبی و با چه درصدی را باید چگونه استفاده کنید تا بتواند تاثیر درستی در شرایط خاک باغ شما داشته باشد نیاز به دریافت مشاوره دارد. نهالستانها و مراکز فروش نهال بادام کارشناسان ماهری دارند که با تکیه بر نتیجه آزمون تجزیه ی خاک می توانند راهگشای شما در حل این مشکل باشند.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *