مقالات نهال گردو

مزایای کاربرد چالکود درختان گردو

مزایای کاربرد چالکود درختان گردو

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال به مزایای کاربرد چالکود درختان گردو خواهیم پرداخت. برای سفارش نهال گردو با ما تماس بگیرید. همان طور که می دانید یکی از انواع روش های کود دهی به درختان گردو استفاده از روش چالکود است. این روش کود دهی به دلیل پیوسته رهش‌بودن عناصر راهی برای تامین عناصر غذایی مورد نیاز درختان در طول سال‌بوده و بخش اعظم نیازهای غذایی درخت را می توانید از این روش تامین کنید. اما در مورد اجرای روش چالکود باید بدانید که اجرای چالکود در زمان درست و با اندازه ی کود مناسب است که می تواند در رشد درختان گردو تاثیر مثبت داشته باشد و در صورت انجام نشدن به شیوه ی درست این روش حتی می تواند بسیار مضر باشد.

مزایای استفاده از روش چالکود برای درختان گردو:

1- آزاد سازی آهسته و پیوسته‌ی عناصر:

از آنجایی که در شیوه ی چالکود بیشتر از کودهای دامی کاملا پوسیده در ترکیب با سایر کودهای سریع الاثر استفاده می شود. بنابراین عناصر غذایی موجود در کود دامی به صورت آهسته و پیوسته از بافت کود آزاد شده و در اختیار درخت قرار می گیرد. از این رو معزل گیاهسوزی در اثر محلول پاشی و یا جذب یکباره ی مقدار زیادی از عناصر غذایی را نخواهید داشت.

2-اصلاح بافت خاک:

کود دامی موجود در چالکود می تواند به افزایش مواد آلی موجود در خاک پیرامون ریشه کمک کرده و باعث افزایش حاصلخیزی خاک و افزایش تخلخل خاک اطراف ریشه می شود. این کار به بهبود رشد ریشه و عمیق تر شدن ریشه و در نهایت کاهش حساسیت درخت در برابر سرما و گرما کمک می کند.

3- اصلاح اسیدیته ی خاک:

آزاد شدن پیوسته ی عناصر از بافت کود دامی می تواند همراه با آزاد سازی یونهای منفی و مثبت در خاک و در نتیجه اصلاح اسیدیته ی خاک به نفع رشد بهتر نهال گردو شود.

4-هزینه‌ی کمتر:

در استفاده از روش چالکود برای کود دهی نیاز به استفاده از ابزار و ماشین آلات کشاورزی خاص در پخش کود نخواهید داشت. تنها باید هزینه ی نیروی کارگری در حفر چاله و ریختن‌کود درون چاله را بپردازید.

5-افزایش دمای خاک:

زمانی که کود دامی درحال آزاد کردن عناصر غذایی خود به خاک است حرارت ایجاد کند. این حرارت علاوه بر محافظت از ریشه در برابر سرما به ریشه ی درختان کمک می کند تا برای شروع فصل جدید آماده‌شوند.

جمع بندی:

با توجه به مطالب عنوان‌شده دریافتید که استفاده از کود دامی در چالکود و یا هر نوع دیگری از کود در ترکیب با کود دامی به صورت چالکود تا چه اندازه می تواند در رشد و باردهی درختان گردو تاثیر گذار باشد. اما باید در نظر داشته باشید که در استفاده از هر روش کود دهی چیزی که بسیار اهمیت دارد میزان استفاده از کود و عناصر غذایی است. در صورتی که کود مورد نیاز درختان دقیقا عناصری را در بر داشته‌باشد که کمبود آن در خاک و یا درخت وجود دارد می تواند تاثیر مثبت در رشد آنها داشته باشد. پس بدون انجام آزمایش تجزیه ی خاک اقدام به کود دهی با هیچ روشی نکنید.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *