مقالات

بهترین زمان خرید نهال

بهترین زمان خرید نهال

‌ایا می دانید بهترین زمان خرید نهال چه زمانی است؟ کاشت نهال درخت در باغ یا منزل، یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. مطمئن باشید در طول سال ها با دیدن رشد و نمو درختان و گیاهانی که غرس کرده اید، لذت فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد. البته اصول کاشت نهال و گیاهان مختلف، اصولی است که نمی شود به این سادگی آن را نادیده گرفت.

یکی از مهمترین این اصول زمان کاشت درخت و نهال است. اگر یک درخت در زمان مناسبی کاشته‌نشود، نمی تواند رشد لازم را داشته باشد و حتی ممکن است خشک شود. در ادامه با این موضوع یعنی بهترین زمان کاشت درخت آشنا خواهیم شد.

 چه زمانی از سال باید درخت جدید کاشت ؟

تعدادی از افراد به دلیل این که می خواهند در فصل بهار باغبانی انجام دهند کاشت درخت را در بهار انجام می دهند اما بعضی دیگر بر این باورند که پاییز فصل بهتری برای این کار است. یک باغبان باید بهترین زمان کاشت را بداند بنابراین باید دقت لازم برای کاشت درخت را به عمل آورد. بعضی از باغبان ها تقریبا در هر فصلی از سال کاشت را انجام می دهند به جز زمانی که در زمستان درخت به خواب رفته‌باشد.

بهترین زمان خرید نهال  و کاشت درختان در مناطق معتدل و گرم

در مناطق گرم و معتدل خبری از سرمای سخت و طاقت فرسا نیست و تمام مناطق در آرامش هستند و بهتر است زمانی که فصل پاییز شروع می شود، نهال درخت را بکارید. چون که در مناطق گرم، فصل پاییز و زمستان اختلاف دمایی کمی دارند و می توان به سرعت نهال درخت مورد نظر خود را بکارید که می توان به: درخت پسته، خرما و … اشاره کرد.

البته غیر از درختان، در فصول گرم مثل تابستان هم می توانید شروع به کاشت گیاهان و نه درختان کنید. گیاهانی نظیر فلفل، کلم، خیار و … که در واقع درخت نیستند و نوعی صیفی جات محسوب می شوند.

بهترین زمان خرید نهال و کاشت درخت در بهار

بهار به نظر فصل مناسبی برای کاشت و خرید نهال از نهالستان است. در این فصل گلخانه ها برای کاشت گیاه ، بیشترین انتخاب یک باغبان هستند. زیرا گزینه های انتخابی زیادی برایشان فراهم شده‌است. کاشت در فصل بهار فرصت رشد را به نهال در فصل تابستان می دهد و آن ها را برای زمستان آماده‌می‌کند زیرا برگ های درخت فرصت رشد و تغذیه دارند.

هنگامی که درختی کاشته‌می‌شود باید بتواند ریشه های جدیدی ایجاد کند. کاشت در بهار بدان معناست که درخت باید همزمان با برگ جدید ریشه جدید نیز داشته باشد که هردو فرآیند ، به ذخایر قندی نیاز دارند . تلاش برای رشد همزمان برگ و ساقه برای درخت ضروری است و در نبود هریک، درخت دچار مشکل می شود. این رشد نه تنها به قند بلکه به آب فراوان نیز نیاز دارد. با محدود‌کردن ریشه، درخت در جذب آب دچار مشکل می شود، به همین دلیل نهالی که تازه کاشته‌می‌شود تمام و یا قسمتی از برگ هایش می ریزد زیرا آب کافی به ریشه نمی رسد.

کاشت درختان در مناطق سرد

در مناطق سردسیر که دارای آب و هوای بسیار سرد و همچنین بارش برف زیاد و یخبندان می باشد پس از خواب زمستانی اقدام به کاشت نهال نکنید. سعی کنید فصل پاییز و یخبندان زمستان تمام‌شده و سپس اقدام به کاشت نهال درختان کنید. مثل درخت سرو، درخت ژینکو و … .

زمان کاشت درختانو بهترین زمان خرید نهال از نظر وضعیت آب و هوایی

شاید با خود اندیشیده باشید که برای رشد درختان باید نور و آفتاب زیادی وجود داشته باشد و کاشت نهال را در یک روز آفتابی انتخاب کنید. ولی این ایده درست نیست و نهال شما رشد نخواهد کرد و به سرعت می سوزد. بهترین وضعیت برای کاشت درختان در آب و هوای ابری و یا بعضا نیمه ابری می باشد. حتی بهترین زمان برای کاشت درخت در آب و هوای ابری زمانی است که باران بارش کند و زمین شما رو مرطوب نگه دارد. اگر هوا آفتابی بود و قصد کاشت نهال درخت را کردید حتما یادتان باشد هنگام غروب آب فراوانی به آن بدهید که خاک آن مرطوب بماند.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *