مقالات گردو

تاثیر بیل زدن پای درخت گردو

تاثیر بیل زدن پای درخت گردو

 آیا از تاثیر بیل زدن پای درخت گردو اطلاع دارید؟ با نهالستان آوا نهال همراه باشید تا پاسخ این سوال را بدهیم. در همین ابتدا باید گفت که گردو از دسته درختان باارزش و پرسودی است که باغداران را ترغیب به احداث باغ گردو می کند. اگر بگوییم باغ گردو باغی معادل طلا و سکه است دروغ‌نبوده زیرا درختان گردو باری تولید می کنند که به سراسر دنیا صادر‌شده و با استقبالی که از سمت مردم وجود دارد می تواند با قیمت مناسبی در بازار باغداران را به یک سود کلان برساند.

احداث باغ گردو کار دشواری نیست فقط نیازمند کمی صبر و تجربه است. در این مطلب می خواهیم از تاثیرات بیل‌زدن پای درخت گردو بگوییم. آیا بیل پای درخت گردو در رشد نهال و بازدهی بهتر موثر است ؟ بیل پای درخت گردو خوب است یا بد ؟ پس هدف از بیل‌زدن پای درخت گردو چیست؟

هدف از بیل زدن پای درخت گردو چیست؟

باید گفت هدف از بیل زدن پای درخت گردو برای رشد و بازدهی بهتر درخت است. زیرا وقتی خاک پای درخت را شروع به بیل‌زدن می کنید خاک زیر و‌رو‌شده و در این جابجایی باکتری های مضر خاک از بین میرود. پس هوا به خوبی در میان خاک رد و بدل می شود و یک پاکسازی روی خاک صورت می گیرد.

این بیل‌زدن یک حالت تلنگر به خاک می دهد که موجب افزایش بازدهی نهال می شود. اگر سوالتان این است که پای درخت گردو را بیل بزنیم یا نه ؟ این موضوع را بشدت توصیه می کنیم زیرا در افزایش بهره وری نهال موثر است.

برخی تکنیک های مراقبتی در بازدهی بهتر نهال موثر است مثل شخم‌زدن پای درخت گردو که از نظر علمی و منطقی تایید شده‌است. برخی تصورات و تکنیک های اشتباه نیز موجب از بین رفتن و کاهش بازدهی درخت می شود. مثل نمک پای درخت گردو که یک تصور اشتباه در میان عموم مردم است.

مزایای اصلی بیل زدن پای درخت گردو

از قدیم برخی باغداران با روش بیل‌زدن پای درخت گردو سعی در افزایش باردهی بهتر نهال گردو داشتند تا اینکه از نظر علمی توسط متخصصین کشاورزی نیز این موضوع تایید‌شد . امروزه با این روش ساده میزان باردهی درخت و کیفیت محصولات افزایش‌یافته‌است.

 اما از مزایا بیل‌زدن پای درخت گردو چیست ؟

1- هوارسانی بهتر به قسمت های خاک

وقتی به خاک درخت گردو بیل می زنید و خاک را زیر و رو می کنید اکسیژن رسانی و هوادهی به تمامی بخش های سایت اتفاق می افتد و یک پاکسازی عالی درون خاک صورت می گیرد.

2- جذب بهتر کود و مواد آلی به تمامی قسمت خاک

وقتی کود را اطراف خاک درخت گردو می ریزید برای آنکه به قسمت های زیرین خاک برسد بهتر است پای درخت را بیل و شخم بزنید تا کود به خوبی جذب تمامی قسمت های خاک شود.

3- از بین رفتن باکتری و علف های هرز

وقتی برخی موجودات ریز شروع به تخم گذاری می کنند می توانید با بیل‌زدن تمامی آنها را از سطح و درون خاک پاک کنید. یا علف های هرزی که از تغذیه درخت استفاده می کنند و موجب ضعیف شدن درخت می شوند را از بین ببرید.

4- تجزیه بقایای آفات و بیماری ها

ممکن است درخت شما به یک بیماری مبتلا شده‌باشد. شما با هرس شاخ و برگ ها این بیماری ها را از بین‌برده‌باشید و آنها در سطح و قسمت هایی از خاک فرو‌رفته باشند که می توانید با شخم‌زدن آنها را از بین ببرید و به تجزیه سریع تری این آفات کمک کنید.

در نهایت با این 4 مورد که بسیار مهم و اساسی هستند به سلامت درخت و رشد عالی تر آن کمک می کنید که در نتیجه موجب افزایش باردهی و بهره وری بهتر درخت می شود.

 

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
خانه » وبلاگ » مقالات گردو » تاثیر بیل زدن پای درخت گردو
پای درخت گردو خود را بیل بزنیم یا خیر ؟

بیل‌زدن پای درخت گردو می تواند مفید و موثر باشد به شرط آنکه به صورت صحیح و اصولی انجام بگیرد. مثلا عمل بیل زنی را آنقدر عمیق انجام ندهید که موجب آسیب به ریشه ها شود. درعمل از بین‌بردن علف های هرز اکثر باغداران سعی می کنند آنها را از سطح خاک برچینند و یا با یک وسیله از سطح خاک جدا کنند و روش بیل زنی را کمتر استفاده می کنند. اگر عمل بیل زنی پای درخت گردو به طور مناسبی انجام شود نتیجه مطلوبی را به همراه خواهد داشت.پس در عمق مناسب و با دقت اینکار انجام شود.

بهترین زمان برای بیل زدن درخت چه فصلی است ؟

بهترین فصل برای بیل زدن پای درخت گردو فصل بهار است.توصیه می شود عمل بیل زنی را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک باشد و مطمئن باشید بارندگی وجود ندارد.

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *