مقالات نهال بادام

نکات اصلی احداث باغ بادام در مناطق سردسیر

نکات اصلی احداث باغ بادام در مناطق سردسیر

در مورد احداث باغ بادام در مناطق سردسیر چالش هایی پیش روی باغداران است. کلید موفقیت در باغداری بادام در مناطق سردسیر داشتن راه حل مناسب برای مقابله با آن چالشها خواهد بود. پس در این قسمت با اشاره به چالش های باغداری بادام در مناطق سردسیر راه داشتن یک باغ موفق و سود ده در این مناطق را به شما می آموزیم.

  • خاک مناسب کاشت بادام در مناطق سردسیر:

باید گفت در مناطق سردسیر که معمولا کوهستانی هستند مساله ی بسیار مهمی که در مورد احداث باغ بادام مطرح می شود. فراهم آوردن خاک مناسب برای کاشت بادام است. درختان بادام برای رشد بهتر به خاک لومی با بافت سبک و زهکش خوب احتیاج دارد. اما در خاک شنی و یا سنگلاخی در دامنه ی کوه ممکن است نتواند به عملکرد مطلوب خود نزدیک شود. بنابراین چنانچه قصد احداث باغ در مناطق سردسیر و کوهستانی را دارید باید بدانید که فراهم کردن بستر خاک مناسب برای پرورش درخت بادام بسیار اهمیت دارد.

شما می توانید قبل از اقدام به احداث باغ بادام از خاک زمین مورد نظر خود نمونه ای را به آزمایشگاه تجزیه ی خاک بفرستید تا بافت خاک و اسیدیته ی آن را به خوبی تعیین کرده و در صورت نیاز به اصلاح، اصلاخات لازم را انجام دهید.

در رابطه با اسیدیته نیز توجه داشته باشید که اسیدیته ی خنثی تا کمی قلیایی برای پرورش درختان بادام مناسب است. در مناطق سردسیر معمولا مشکل قلیایی بودن خاک وجود ندارد اما در صورت قلیایی یا آهکی بودن خاک توصیه می شود با استفاده از ترکیبات گوگردی و یا گوگرد به میزان لازم اسیدیته را اصلاح نمایید.

  • مقابله با سرمازدگی:

سرما زدگی به دو صورت زمستانه و بهاره در مناطق سردسیر اتفاق می افتد. سرما زدگی زمستانه در اثر عدم تحمل کافی ریشه درخت به سرما و یخبندان خاک رخ داده و سرما زدگی بهاره معمولا پس از شکوفه دهی درختان در مناطق سردسیر و به صورت سرمای دیر رس در بهار رخ می دهد.

راه های بسیاری برای مقابله با سرمازدگی درختان بادام در مناطق سردسیر پیشنهاد می شود. اما هیچ کدا به اندازه ی استفاده از ارقام مقاوم نسبت به سرمای زمستان و ارقام دیرگل که پس از سپری شدن سرمای دیر رس بهاره شکوفه داده و از سرمازدگی بهاره در اما می مانند نمی تواند برای مقابله با این چالش موثر باشد.

نهال بادام آذر خوشه ای، نهال بادام فرانیس و نهال بادام سوپر نوا همگی ارقام بادامی هستند. برای کاشت در مناطق سردسیر به واسطه ی مقاومت در برابر سرمای زمستان و دیر گل بودن و فرار از سرمای دیر رس بهاره بسیار مناسب هستند. بازم به ذکر است که میزان باردهی این ارقام نیز در مقابل ارقام قدیمی بادام مخصوص مناطق سردسیر قابل ملاحظه است.

  • آفات و بیماریهای رایج بادام در مناطق سردسیر:

آفات و بیماریها هم مانند سایر موجودات زنده از شرایط آب و هوایی تابعیت کرده‌است . در مناطق سردسیر با زمستانهای طولانی و سردسیر آن دسته از آفات و بیماریها می توانند زنده بمانند. در درختان بادام ایجاد خسارت کنند که دیاپوز و یا مرحله ی مقاوم داشته باشند.

نکات اصلی خرید نهال بادام در مناطق سردسیر

  • نکته ی اصلی در مورد بهترین رقم بادام در نظر‌گرفتن قیمت نهال بادام است. به هر حال منابع مالی باغداران در ابتدای کمار برای تاسیس باغ محدود‌بوده و هر کس دوست دارد نهایت صرفه جویی را در منابع مالی کند. اما لازم است به شما یادآوری کنیم که هزینه ای که بابت خرید نهال بادام در ارقام تجاری و مرغوب می کنید به زودی با سودی که عاید شما خواهند کرد. به واسطه ی زود بازده‌بودن به شما بر خواهد گشت.
  • شرط دیگر در انتخاب بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر این است که نهال را از مراکز فروش نهال بادام که به صورت معتبر فعالیت می کنند خریداری کنید، شاید برای شما این پرسش مطرح شود که معتبر بودن و مجوز دار بودن نهالستان چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ باید عنوان کرد در صورتی که به دنیال ارقام پر بار و تجاری باشید. این ارقام به صورت پیوندی بر پایه ی ارقام مقاوم تولید‌شده و در دسترس باغداران قرار می گیرد.  در صورتی که از نهالستانهای نامعتبر خریداری شود هیچ تضمینی برای سلامت و اصالت نهال خریداری‌شده وجود ندارد و ممکن است نهالی را خریداری کنید که همراه با خود آفت و یا بیماری وارد باغ کند.
  •  در مورد بهترین رقم بادام که باید در نظر گرفته‌شود این است که میزان باردهی رقم بادام باید برای باغدار به صرفه باشد. ارقام قدیمی و بومی بادام باردهی بالایی ندارند و برای احداث باغ تجاری مناسب نیستند. اما باردهی ارقام تجاری بادام معمولا بالا بوده و هزینه ای که صرف هر هکتار از این باغ می شود بازدهی خوبی خواهد داشت.
نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *