مقالات

بررسی هرس درخت زرشک

بررسی هرس درخت زرشک

اگر صاحب درخت زرشک در باغ خود هستید در این مقاله به بررسی هرس درخت زرشک خواهیم پرداخت. هرس نهال زرشک نیز به صورت فرم دهی و باردهی خواهد بود. در خصوص هرس نهال به صورت فرم دهی می توانیم در نظر داشته باشیم که این هرس می تواند در حالت کلی شاخه های اضافی را در بر گیرد.  شما می توانید از طریق این هرس کلیه شاخه های اضافی را از بین ببرید. پس یک نظم و ترتیبی برای نهال زرشک مربوطه ایجاد کنید. هرس باردهی نیز جز موارد دیگر مربوط به هرس نهال زرشک است . در این روش فقط بخش هایی که در باردهی نهال زرشک تاثیر دارند دچار هرس خواهند شد.

زمان هرس زرشک

حال که با شیوه‌های اصولی و تخصصی هرس درخت زرشک آشنا شدیم، به زمان هرس زرشک می پردازیم.

سازگارترین زمان برای انجام عملیات‌های هرس باغ را خود باغدار بنا به شرایط محیطی و آب و هوایی و همچنین میزان سلامت درختان باغ خود، تشخیص می‌دهد. اما کمک گرفتن از کارشناسان حرفه‌ای مراکز فروش نهال زرشک در این حیطه نیز در صحیح‌تر انجام‌دادن این فرآیند بی تاثیر نخواهد بود. چنانچه شما عزیزان در این زمینه نا آگاه و کم تجربه هستید، بهتر است بی گدار به آب نزنید. حتما به دنبال نهالستان‌هایی معتبر و رسمی با کادری حرفه‌ای باشید. پس از تحقیق فراوان و یافتن نهالستانی قابل اعتماد در این زمینه مشاوره بگیرید و سپس وارد عمل شوید. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در رابطه با آن مشاوره بگیرید:

 • بهترین زمان هرس کردن
 • بهترین شیوه هرس کردن درختان باغ با توجه به شرایط اقلیمی و سن درختان که این موارد پس از بازدید میدانی کارشناسان باید تشخیص داده شود.
 • شدت هرس سالیانه درختان و موارد دیگر…

نحوه هرس درخت زرشک

اگر بخواهیم اندکی تخصصی‌تر در رابطه با نحوه هرس درخت زرشک صحبت کنیم، می‌توانیم مراحل و شیوه‌های اصلاح این درختان سودآور را در طی ۵ مرحله اصلی و حساس این گونه بیان کنیم:

 1. جداسازی کامل شاخه‌های بارده و دارای محصول از قسمت‌های انتهایی؛ که در این باره در قسمت‌های قبلی مقاله به تفصیل سخن گفتیم تنها نکته جامانده نیز آن است که این کار باید به وسیله قیچی باغبانی و تخصصی ضدعفونی شده صورت گیرد.
 2. حذف اصولی پاجوش‌های اصولی به منظور جلوگیری از متراکم‌شدن اطراف درختچه اصلی؛ اگر در خاطرتان باشد در این باره نیز مطالبی گفته‌شد. بهتر است بدانید که این کار با هدف دفع آفاتی همچون زنبور سرشاخه خوار و تقویت درختچه زرشک صورت می‌گیرد تا منابع غذایی ریشه محدود نشود.
 3. از بین‌بردن تنه جوش‌های فرعی روییده بر سطح تنه اصلی؛ اگر به درختچه‌های ۱ الی ۳ متری زرشک دقت کرده باشید مشاهده خواهید کرد که بر سطح تنه اصلی، تنه جوش‌هایی فرعی روییده‌است که برای حفظ سلامت درختچه، این تنه جوش‌ها تا ارتفاع حداقل ۴۵ الی ۵۰ سانتی متری از سطح زمین حذف شوند.
 1. جداسازی تنه‌های مرکز درختچه‌های زرشک؛ آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که چرا خرید نهال زرشک برای نواحی نسبتا خشک و کم آب شرق کشور همچون قائنات و خراسان توصیه می‌شود، علی رغم این که در این نواحی تابستان‌های خشک و کم بارش و همچنین وزش‌بادهای سخت و شدید را داریم؟ همانگونه که می‌دانید درختچه‌های زرشک تنها به صورت یک تنه‌ای رشد نمی‌کنند و در ظاهر دارای حداکثر ۵ تنه اصلی هستند که سبب ساز فرم اصلی درخت به سان دایره‌ای مدور خواهد شد. برای این کار تنه‌های اضافه را حذف و جداسازی می‌نماییم و تنها ۵ تنه را حفط می‌کنیم تا تا فضای داخل درختچه تو خالی باقی بماند؛

هدف اصلی از این طریقه هرس درخت زرشک آن است که:

 • ایجاد تهویه مناسب میان شاخه‌ها و تنه‌های درخت
 • کاهش تراکم تاج درختچه زرشک به منظور دریافت نور خورشید توسط قسمت‌های مرکزی گونه‌ها
 • افزایش تهویه و نوررسانی نیز خود سبب ساز افزایش عملکرد و بازدهی درختان زرشک خواهد شد.
 • شکل‌دادن و فرم دهی مدور به درختچه‌های زرشک سبب می‌شود تا شرایط برای برداشت محصول و همچنین کاهش دورریز محصولات فراهم باشد.
 • این فرم چند تنه‌ای و مدور سبب ایجاد سازگاری و مقاومت در هنگام وزش بادهای شدید در نواحی خشک و بیابانی خواهد شد.
 1. کاهش تراکم شاخه‌های نزدیک بهم در درختچه‌های نوپا و تازه بالغ: به منظور حفظ کیفیت محصولات در هنگام برداشت و همچنین عدم غبارگرفتگی شاخه‌ها، باغداران مجرب با کسب مشورت و راهنمایی از کارشناسان متخصص مراکز فروش نهال زرشک، اقدام به حدف و جداسازی شاخه‌های نزدیک به هم درختچه‌ها خواهند کرد تا همزمان به باروری درختان نیز کمک شود.

کلام آخر

در هنگام هرس درختچه‌های زرشک باید توجه داشته‌باشید که تنه درختان را زخمی نکنید. یا اینکه شاخه‌های جوان و سالم تازه جوانه‌‍زده را به اشتباه برش نزید و حتی الامکان برش‌ها به صورت اریب و عمودی باشد. حتی الامکان از خم‌کردن بی دلیل و شدید شاخه‌های درختچه زرشک خودداری نمایید تا درختانی سالم و پربازده‌تری داشته باشید.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *