مقالات

بهترین کود برای مرکبات

بهترین کود برای مرکبات

آیا می دانید بهترین کود برای مرکبات کدام کود است؟ با ما در وب سایت نهالستان آوا نهال همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم. طعم و کیفیت یک پرتقال یا دیگر مرکبات تا حد بسیار زیادی به تغذیه صحیح آن‌ها بستگی دارد که برای این امر بایستی در کنار سایر موارد از بهترین کود برای مرکبات کمک گرفت.

کود نیاز تمامی محصولات مخصوصا مرکبات است!

فرقی نمی‌کند که شما در باغ خود درخت گردو کاشته باشید یا زرد‌‌آلو؛ هر محصولی برای رشد علاوه بر شرایط طبیعی یعنی برخوردای از نور کافی، آبیاری به موقع، خاک غنی نیاز به کود مناسب دارد که در ادامه این مقاله شما عزیزان را با بهترین کود برای مرکبات آشنا خواهیم نمود‌. در برخی موارد مواد غذایی موجود در دل خاک به دلیل آب‌شویی و غیره از بین می‌روند و در نتیجه برای تامین نیاز‌های گیاه احتیاج به استفاده از کود مناسب است. مرکبات به سبب شرایط اقلیمی بسیار خاص مناطق شمالی و جنوبی کشور جزو محصولات قابل کشت پر‌طرفدار هستند و بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا شما را با بهترین کود برای مرکبات آشنا سازیم تا شاهد داشتن میوه‌های درشت‌تر، آبدارتر، خوش طعم‌تر در باغ خود باشید.

مرکبات به چه عناصری نیاز دارند؟

به طور کلی مرکبات برای رشد به مواد و عناصر غذایی مختلفی نظیر منگنز، بور، مس، آهن، پتاسیم، کلسیم، فسفر و نیتروژن و سایر عناصر و اسید‌آمینه‌های مختلف نیاز دارند. بسته به نوع وضعیتی که یک درخت مرکبات دارد و مرحله‌ای که در آن سپری می‌کنند ( برای مثال در زمان گلدهی یا فصل پاییز انتخاب). بهترین کود برای مرکبات فرق دارد. بنابراین در ادامه مقاله شما را با چند نمونه پر‌طرفدار از بهترین کود برای مرکبات و تاثیرات شگفت‌انگیز آن‌ها روی مرکبات آشنا خواهیم نمود.

چه زمانی بایستی کود‌دهی مرکبات انجام گیرد؟

همان‌طور که اشاره نمودیم حساس‌ترین مرحله‌ای که درختان مرکبات آن را طی می‌کنند. زمان گلدهی است و از این رو بایستی عمده مراقبت‌ها و تزریق کود در این زمان انجام گیرد. چرا که این کار یعنی کوددهی صحیح در زمان گلدهی موجب عدم نابودی گل‌ها با تغییر آب و هوا و افزایش مقاومت درخت می‌گردد.

معرفی چند نمونه از بهترین کود‌ها

از جمله بهترین کود برای مرکبات در زمان‌ گلدهی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

1-کود فروت ست:

 این کود تنها برای مرکبات کاربرد ندارد و می‌توان از آن برای اغلب درختان میوه کمک گرفت که از مزایای آن می‌توان به افزایش کیفیت و طعم محصولات ، بهبود در رشد مرکبات و بزرگ‌شدن محصول نهایی اشاره نمود.

شما در حال مطالعه مقاله بهترین کود برای مرکبات هستید. زمان مناسب برای استفاده از این کود خاص در اواخر زمستان و اوایل بهار می‌باشد که به دلیل دمای پایین خاک امکان کاهش جذب مواد مغذی پیش می‌آید و در نتیجه با تزریق کود بار دیگر مواد مغذی درخت مرکبات تامین می‌گردند.

2- کود کلسیم:

تاثیر اصلی کلسیم بر روی مرکبات را بایستی نقش بی‌بدیل آن‌ در تغییر طعم و مزه و افزایش سایز محصول دانست. از طرفی دیگر استفاده از این کود باعث افزایش ایمنی درختان در ابتلا به بیماری‌های مختلف قارچی دانست.

3-کود گوگرد:

 گوگرد نقش بسیار شگفتی در کمک به رشد و نمو مرکبات بر عهده دارد. از این رو به عنوان یکی از بهترین کود برای مرکبات محسوب می‌شود که به کمک آن تمامی اسید‌آمینه‌ها و ویتامین‌های لازم درخت تامین می‌گردند. از طرفی دیگر این کود باعث کاهش شوری خاک، رفع آفات و هم‌چنین نابودی بیماری قارچ درختان مرکبات می‌گردد و مقاومت درختان را افزایش می‌دهد. بهترین زمان استفاده از کود فروت ست ده روز بعد از برداشت میوه و یا در زمان متورم شدن گل قبل از باز شدن.

4-کود آهن:

 از کود‌های مخصوص برای مرکبات؛ آهن می‌باشد که دارای عناصر ارزشمندی همچون ازت، پتاسیم، گوگرد و سایر مواد آلی است. در نتیجه می‌توان از آن برای تمامی مرکبات مختلف کمک گرفت. به کمک استفاده از این بهترین کود برای مرکبات یعنی آهن شاهد افزایش سر‌سبزی و رشد درختان مرکبات، افزایش رشد و باردهی بیشتر آن‌ها خواهید بود. از طرفی به کمک این محصول زردی برگ درختان از بین می‌رود و عمل فتوسنتز بالا می‌رود و محصولات در برابر قارچ، سفیدک و حتی شپشک در امان می‌مانند.

5-کود پتاسیم:

از نقش مهم پتاسیم در رشد مرکبات نباید غافل گشت که به همین خاطر شما عزیزان می‌توانید برای خرید بهترین نهال مرکبات به سایت آوا نهال مراجعه نمایید.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *