مقالات

انواع کود برای درختان میوه

انواع کود برای درختان میوه

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال می خواهیم در مورد انواع کود برای درختان میوه توضیحاتی ارائه دهیم. شرط اصلی برای سلامت و کیفیت میوه‌ها تغذیه مناسب آن‌ها است که به دلیل عدم تامین کلیه‌ نیاز‌های خاک توسط مواد مغذی خاک لازم است تا از کود برای درختان میوه کمک گرفته شود.

میوه یکی از نیاز‌های مهم بشر است!!!

انسان‌ها برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی خود به میوه‌ها نیاز دارند . در این میان هرچه میوه دارای مواد غذایی و ویتامین‌های بیشتری باشد. می‌تواند جوابگوی کامل‌تری برای احتیاجات انسان‌ها در تامین عناصر مورد نیاز آن‌ها باشد. درختان میوه عمدتا برای تامین نیاز‌های خود از آب، نور خورشید و خاک کمک می‌گیرند. با کاهش عناصر غذایی موجود در دل خاک برای تامین نیاز بایستی از کود برای درختان میوه کمک گرفته شود.

کود نقش مهمی در رشد درختان برعهده دارد

با اتمام عناصر غذایی خاک چیزی که موجب تسریع در رشد، بازگشت کیفیت و تامین عناصر ضروری درخت است؛ کود می‌باشد. شما در حال مطالعه مقاله کود برای درختان میوه هستید. کود نقش مثبتی بر روی سلامت درختان میوه بر‌عهده دارد که باعث افزایش بافت سبزینه درخت، افزایش سرعت رشد، افزایش کیفیت بالا میوه‌ها، افزایش میزان برگ و گل، بالارفتن کیفیت محصول و هم‌چنین اندازه و طعم آن می‌گردد. متاسفانه بسیاری از باغدارانی که اقدام به محصولات باغی مینمایند حاضر نیستند دو یا سه سال اقدام به آزمایش خاک نموده و بر اساس میزان فقر عناصر تغذیه ای آنرا به خاک اضافه نمایند. لذا با استفاده بی رویه خاک را به سمت تخریب می برند.

برای کود‌دهی رعایت میزان ضروری است؟

اگر شما به عنوان یک انسان بیش از ظرفیت غذایی خود غذا مصرف کنید دچار دل‌پیچه، نفخ و یا دل درد می‌گردید. با اینکه از فواید کود برای درختان میوه صحبت کردیم اما در صورت مصرف بیش از حد از کود یا استفاده از کود نامناسب نتایج بدی به وجود خواهد اماده که سوختگی ریشه‌ها، نابودی گل‌ها، افت کیفیت و غیره از جمله این موارد هستند. در زیر شما عزیزان را با تعداد مناسبی از کود برای درختان میوه آشنا خواهیم نمود.

اثر‌بخشی کود چه زمانی مشخص می‌گردد؟

به محض استفاده از کود برای درختان میوه اثر نهایی خود را نشان می‌دهند بنابراین در صورت استفاده از کود نامناسب، استفاده از آن در مقادیر زیاد و یا به کارگیری از آن در زمان مناسب هرگز نباید شاهد نتیجه شگفت‌انگیز آن بود.

معرفی کود‌های مخصوص درختان میوه

به طور کلی؛ شما می‌توانید از انواع کود‌های ارگانیک یا شیمیایی برای درختان مختلف میوه مانند زرد‌آلو، گیلاس، سیب و غیره کمک بگیرید. با رعایت نتایج آزمایش خاک نسبت به افزایش عناصر خاک اقدام نمائید.

1- کود گوگرد:

گوگرد یکی از عناصر بسیار لازم و ضروری برای درختان میوه است که سبب تنظیم پی اچ خاک، رفع آهک و شوری خاک، بهبود در عمل فتوسنتز می‌گردد. این نوع کود برای درختان میوه هم‌چنین باعث افزایش رشد درخت و بالا رفتن مقاومت آن در برابر حمله آفات و بیماری‌ها و شرایط طبیعی مانند سرما‌زدگی می‌شود و هم‌چنین املاح مورد نیاز خاک را فراهم می‌کند. کود گوگرد تنوع بسیار زیادی دارد.

2- کود نیتروژن:

 طبق پژوهش‌‌های انجام گرفته توسط دانشمندان مختلف نیتروژن به عنوان یکی از ضروری‌ترین نیاز‌های درختان میوه می‌باشد که بایستی برای تامین آن از این کود برای درختان میوه کمک گرفت که محرک اصلی رشد درختان میوه است که بایستی برای اثر‌بخشی صحیح بسته به پشت بسته محصول به میزان مناسب و در زمان درست از آن استفاده گردد. بنابراین؛ بهتر است حتما به بروشور موجود در پشت جلد و بسته‌بندی محصول توجه نمایید؛ زیرا استفاده نادرست خطرات زیادی را به دنبال دارد که برای مثال هرگز نباید در فاز شکل‌گیری شگوفه‌ها از این کود استفاده کرد چرا که شکل‌گیری شکوفه‌ها به تاخیر می‌افتند و محصول بار کمتری می‌دهد. هم‌چنان همراه ما در مقاله کود برای درختان میوه باشید. البته کودهای نیتروژن را بعد از تشکیل میوه میتوانید طی دو تا سه نوبت بصورت سرک همراه با آب آبیاری به خاک اضافه نمائید مانند اوره.

3- کود اوره:

اوره یکی از انواع کود‌های شیمیایی با ظاهری کریستالی به رنگ سفید می‌باشد. کاملا بدون بو است و سرشار از نیتروژن است که تاثیر بسیار مثبتی بر روی درختان میوه دارد. به صورت کلی؛ در داخل این کود ۴۶ درصد نیتروژن به کار رفته است که می‌توان از آن به تنهایی یا در کنار سایر کود‌ها استفاده کرد.

4- کود آهن: 

آهن نقش بسیار زیادی در کمک به رشد درختان میوه برعهده دارد . موجبات بزرگ‌تر شدن میوه‌ها و افزایش سایز آن‌ها و هم‌چنین تعدد آن‌ها را بر‌عهده دارد. از این کود برای درختان میوه بایستی تقریبا در تمامی مراحل رشد کمک گرفت که یکی از انواع بی‌نظیر آن کود ب۱ است.

5- کود کامل:

کود کامل با داشتن سه عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر نقش مهمی در رشد درختان میوه، گلدهی و میوه دهی برعهده دارد . برای بهره‌مندی از فواید تک تک این عناصر می‌توانید به جای استفاده از تک تک این کود‌ها حاوی این عناصر از این کود برای درختان میوه به تنهایی کمک بگیرید. این کود بصورت مایع و جامد عرضه میگردد.

6- کود کلسیم:

عنصر کلسیم برای رشد سریع درختان میوه و افزایش بار نهایی و پر آب شدن محصولات و شیرینی آن‌ها بسیار موثر است.  با بررسی های بعمل آمده کلرور کلسیم در فصل بهار به صورت مایع می باشد بعد از تشکیل میوه دو نوبت با فاصله 20 روز محلولپاشی شود.

7- کود حیوانی:

 اغلب کود‌هایی که تاکنون به معرفی آن‌ها پرداختیم شامل یک یا چند عنصر شیمیایی مختلف بودند. در کنار تمامی این کود‌ها شما می‌توانید از انواع کود حیوانی مانند مرغی، گاوی و دامی به عنوان کود برای درختان میوه کمک بگیرید. از جمله مزایای آن‌ها می‌توان به افزایش گلدهی، میوه‌دهی، تغذیه خاک و غیره اشاره نمود.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *