مقالات نهال پسته

زمان مناسب برداشت پسته

زمان مناسب برداشت پسته

‌‌آیا میدانید زمان مناسب برداشت پسته چه فصلی است؟ ما در این مقاله به بررسی زمان های برداشت در مناطقه مختلف ایران خواهیم پرداخت. پسته، این میوه ارزشمند و با طعم خوش، نه تنها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صادرات غیر نفتی ایران شناخته می‌شود. بلکه به‌عنوان یکی از محصولات پربازده کشاورزی در کشورمان نیز مطرح است.

ایران با داشتن مناطق متنوع آب و هوایی از نقاط سرد تا مناطق گرم و خشک برای پرورش انواع مختلف پسته شرایط مناسبی دارد. درخت پسته از دیرباز در نقاط مختلف ایران مورد کشت و پرورش قرار می‌گرفته‌است. جنگل های وحشی و خودروی پسته در ناحیه شمال شرقی ایران و نواحی هم مرز با ترکمنستان و افغانستان پیشینه‌ای باستانی دارد. این تنوع آب وهوایی باعث‌شده تا فصل برداشت پسته درهرمنطقه‌ای متفاوت باشد. همچنین متغیرهایی نظیر نوع پسته، شرایط خاک و تکنیک‌های زراعتی نیز برتعیین زمان مناسب برداشت تأثیر می‌گذارند.

تولید پسته در نقاط مختلف ایران

مناطق اصلی تولید محصول پسته در ایران که نقش چشمگیری در میزان سرانه تولید سالانه ایفا می کنند:

 • استان کرمان: در این استان تقریبا تمام مناطق به عنوان مراکز تولید به حساب می آیند:
  کرمان، سیرجان، رفسنجان، زرند و شهر بابک شهر های اصلی تولید کننده در این استان هستند.
 •  استان خراسان: در این استان نیز دو مجموعه استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی تماماً تولیدکننده پسته هستند.
  شهر های فردوس، قاین و سربیشه در استان خراسان جنوبی در زمینه پسته شناخته شده‌اند.
  شهر های فیض آباد (منطقه مه ولات)، بردسکن، تایباد، گناباد، اسفراین، سبزوار و نیشابور، قطب تولید پسته در خراسان رضوی هستند.
 • استان یزد: در استان یزد، تولید پسته آنچنان گسترده نیست و به شهرهای مهریز، یزد و بافق خلاصه می شود.
 • استان سمنان: پسته سمنان بیشتر برای مصرف به صورت تازه در اول فصل خرید و فروش دارد.
  شهر اصلی تولید کننده پسته در استان سمنان، دامغان با قدمت زیاد در این زمینه است.
 • استان مرکزی: بیشتر تولیدات این استان مربوط به باغات ارگانیک است که بسیار هم شناخته‌شده‌هستند.
  شمال این استان به مرکزیت زرندیه، باغات اصلی تولید پسته استان مرکزی را تشکیل می دهد.
 • استان قزوین: شکل ظاهری این پسته به نوعی است که برای استفاده آجیلی توصیه نمی شود.
  شهر های قزوین و بوئین زهرا اصلی ترین مراکز تولید پسته در این استان هستند.

استان کرمان

کرمان از مراکز اصلی تولید پسته در ایران شناخته می‌شود و بسیاری از شهرهای آن نقش برجسته‌ای در تولید این محصول با ارزش دارند. رفسنجان با داشتن آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز به‌عنوان مهم‌ترین مرکز تولید پسته در ایران و حتی جهان شناخته می‌شود.

پسته‌های این منطقه با داشتن طعم خوشمزه و چرب بودن مقام ویژه‌ای در بازارهای جهانی کسب کرده‌اند. سیرجان، زرند، شهربابک و سایر شهرهای استان نیز نقش مهمی در تولید پسته دارند و پسته‌های هرکدام خصوصیات متمایزی برای خود دارند.

منطقه نوق واقع در رفسنجان دارای پسته‌هایی با یک طعم خاص و فوق‌العاده است که موردتوجه بسیاری از مصرف‌کنندگان قرار‌گرفته و به‌عنوان یکی از خوشمزه ‌ترین پسته‌های جهان شناخته‌می‌شوند. این پسته‌ها به دلیل کیفیت بالا و طعم خاصشان در بازارهای داخلی و خارجی دارای تقاضای بالایی هستند.

زمان برداشت پسته در استان کرمان

زمان برداشت پسته، یکی از مراحل حیاتی در فرآیند تولید این محصول است. انجام به‌موقع و صحیح این فرآیند می‌تواند به حفظ کیفیت و طراوت پسته کمک کند و از آسیب‌های احتمالی به آن جلوگیری نماید.

در استان کرمان به ویژه در شهر رفسنجان، زمان برداشت پسته از اواسط شهریورماه آغاز می‌شود و گاهاً تا اواخر مهرماه ادامه دارد. در بعضی از ارقام مانند رقم زود رس‌رضایی برداشت پسته از اواسط تا اواخر تیرماه انجام می‌شود.

این زمان فصل پسته تازه در رفسنجان و سایر شهرهای کرمان است و مردم برای خرید و تهیه پسته به بازارها مراجعه می‌کنند. پسته‌های تر و تازه رفسنجان با طعم خاص و متمایز خود، موردتوجه بسیاری از مصرف‌کنندگان قرار‌گرفته و ازجمله محصولات پرطرفدار هستند.

برخی از پسته داران مقداری از پسته‌های خود را به‌صورت کال برداشت می‌کنند تا مغز پسته کال و سبز داشته باشند. زمان برداشت پسته کال درست پیش از فصل پسته تازه از اواسط تیرماه تا اواخر مردادماه است.

استان خراسان

استان خراسان رضوی و جنوبی نیز از دیگر نقاط معروف کاشت درخت پسته هستند و هرساله مقدار زیادی پسته تولید می‌کنند. ازجمله شهرهایی که در این استان‌ها مشغول به تولید پسته هستند؛ می‌توان به شهر فردوس، بردسکن، فیض‌آباد (مه ولات)، سبزوار و… اشاره کرد.

فصل پسته تازه در خراسان

در استان خراسان بهترین زمان برداشت پسته از اوایل شهریورماه آغازشده و تا پایان شهریور و یا مهر ادامه دارد.  برخی از کشاورزان مقداری از پسته خود را پیش از رسیدن کامل پسته برداشت می‌کنند تا مغز کال داشته‌باشند و این زمان از ماه تیر آغاز و تا پایان مردادماه ادامه دارد. اما بسته به هر منطقه این زمان امکان دارد تغییر کند.

استان سمنان

استان سمنان علیرغم منابع آبی محدود و شرایط آب و هوایی خشک و نیمه‌خشک، توانمندی‌های خوبی در زمینه تولید پسته دارد. در بین شهرهای این استان، دامغان با تاریخچه‌ای درخشان در تولید پسته، به‌عنوان یکی از مراکز اصلی این محصول شناخته می‌شود. خاک‌های حاصلخیز، تجربیات مردم و تکنیک‌های زراعتی به‌روز باعث‌شده تا پسته‌های تولیدی دامغان در بازارهای داخلی و خارجی موردتوجه قرار گیرند.

فصل برداشت پسته از باغات یزد:

بیشتر محصول پسته در یزد راهی ترمینال های ضبط پسته می شود و به صورت خشک‌شده برای مصارف آجیلی و یا صادراتی کاربرد دارد. تولید مغزپسته نیز بعد از خشک‌شدن بارها از مصادیق مصرف پسته در این استان می باشد.

لازم توجه است که فصل برداشت این محصول در استان یزد با اختلاف عموما کمتر از یک هفته با استان سمنان آغاز می شود و غالبا از اواسط شهریور ماه (بین ۱۵ تا ۲۰ شهریور) تا پایان مهرماه (۲۵ تا ۳۰ مهر) است.

فصل برداشت پسته دامغان

زمان برداشت پسته در دامغان و سایر مناطق استان سمنان مشابه بسیاری از مناطق تولید پسته در کشور، از اواسط شهریورماه آغاز می‌شود و تا پایان مهرماه ادامه دارد؛ این دوره فصل پسته تازه است. انجام به‌موقع و دقیق فرآیند برداشت به حفظ طعم، طراوت و کیفیت پسته کمک می‌کند و باعث می‌شود تا پسته‌های دامغانی جایگاه ویژه‌ای در بازارها داشته باشند.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *