مقالات نهال گردو

منشاء نهال گردو از کجاست؟

منشاء نهال گردو از کجاست؟

امروزه نهال گردو یکی از مهم ترین و باارزش ترین درختان است. دلیل این ارزش گردویی است که تولید می کند و سپس زیبایی و ارزش بالای چوب آن می باشد. یکی از محصولات و خشکبارهایی که سالانه به میزان بسیار زیادی تولید و به داخل و خارج از کشور عرضه می شود گردو است.گردو به عنوان مقوی ترین و مغذی ترین خوراکی روز دنیا شناخته شده است. اما شاید خیلی جالب‌باشد که بدانیم منشا اصلی نهال گردو کجاست؟ اولین بار درخت گردو از کجا دیده‌شد؟

منشاء نهال گردو

منشاء اصلی درخت گردو از آسیای غربی است.  بر اساس گفته برخی از محققان درخت گردو در ایران حدود 1500 سال پیش در شهر کرد یافت شده است. البته نهال گردو از اروپا تا ایران بوده است و در تمامی دنیا این درخت باارزش دیده شده‌است. اما احتمال زیادی داده شده است که نهال گردو در ایران اولین بار در شهر کرد دیده شده‌است. از زمان قدیم و الایام درخت گردو بسیار مورد استقبال قرار می گرفت گفته می شد در یونان باستان شاخ و برگ درخت گردو را در زیر پای عروس و داماد قرار می دهند تا از روی آن عبور کنند و دچار طلسم نشوند. در بسیاری از استان های ایران نیز بقدری درخت گردو را باارزش می دانستند که به برخی از تازه عروس و دامادها آن را هدیه می دادند.

چگونه نهال گردوهای متنوعی ایجاد شد ؟

حالا جالب است بدانید چگونه نهال گردوهای متنوعی ایجاد شد. درخت گردو میوه ای باارزش تولید می کند و کم کم محققان هر روز درباره خواص آن بیشتر متوجه می شدند تا اینکه هر کسی می خواست در هر استانی باغی از گردو داشته باشد تا از فواید آن استفاده کند. با کاشت درخت گردو برخی بازدهی و عملکرد خوبی را مشاهده می کردند و درختی پربار با گردوهای باکیفیت را برداشت می کردند در عین حال برخی نیز شاهد بازدهی خوبی از نهال گردو خود نبودند.

از آنجایی که درخت گردو بسیار باارزش است تحقیقات زیادی در زمینه انواع نهال گردو صورت‌گرفت تا اینکه در سال های بسیار دور متوجه شدند که هر نهال گردو باید با توجه به اقلیمی تولید و کاشته‌شود. ارقام نهال گردو هر روز بهتر و بهتری تولید و روانه بازار شد و امروزه ارقامی مناسب با هر منطقه ای تولید شده‌است. اگر به یکی از نهالستان ها مراجعه کنید انواع نهال‌گردو مناطق مناطق سردسیر و معتدل و نهال گردو مناطق گرمسیر را به شما معرفی می کنند.

کدام منطقه برای کاشت درخت گردو مناسب تر است؟

یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که همیشه در احداث باغات و خرید نهال گردو توصیه می شود به آن توجه داشته باشید شرایط آب و هوایی منطقه کاشت است.

نهال‌گردو بیشتر در مناطق معتدل و با آب و هوا مدیترانه ای بازدهی بالا و عملکرد خوبی از خود نشان می دهد.در جاهایی که باد بشدت می وزد و اصلا حاشیه ای برای کنترل آنها وجود ندارد بهتر است از کاشت درخت گردو صرفه نظر کنید. حتما اگر در مناطق سردسیر هستید ارقام دیرگل را برای کاشت انتخاب کنید. نهال ها اگر به درستی انتخاب نشوند در نهایت دچار سوختگی و یا یخ زدگی می شوند.

چه نهال گردو را برای کاشت انتخاب کنم؟

برای خرید نهال‌گردو حتما ارقام مقاوم به سرما را برای کاشت انتخاب کنید و اگر بتوانید نهال زودرس را خریداری کنید درختان زودتر به باردهی می رسند که اینگونه شما زودتر کسب و کارتان رونق پیدا می کند.

بهترین نهال گردو زودبازده و پربار در ایران

در ابتدا باید به این موضوع اشاره‌داشته‌باشیم که هر نهال‌گردو که کاشته‌می‌شود با توجه به اقلیم و آب و هوای آن منطقه باید در نظر گرفته‌شود. اگر نهالی که با اقلیم منطقه شما سازگاری ندارد را بکارید در نتیجه بازدهی خوبی را مشاهده نخواهید کرد.

معرفی نهال گردو چندلر

 • یکی از ارقامی که در آمریکا تولید شد و به کشورهای دیگر از جمله ایران رسید. با آب و هوای مناطق سرد ایران سازگاری داشت چندلر می باشد.
 • این نهال‌گردو پربازده – دیرگل – زودبازده و بسیار باکیفیت است.
 • این رقم از مقاومت به سرما بسیار خوب است و باید تا ۷- درجه سانتی گراد سرما برای رشد به این ارقام برسد.

 

خصوصیات نهال گردو فرنور

 • یکی دیگر از نهال گردوهای پرباری که خارجی است و از کشور فرانسه می باشد نهال گردو فرنور است.
 • فرنور در دسته بهترین ارقام نهال‌گردو برای مناطق سردسیر قرار دارد.
 • فرنور در بالاترین ارتفاعات کاشته‌می‌شود و اصلا دچار یخ زدگی نمی شود.
 • گردو فرنور باردهی بیشتر از 5 تن دارد . این میزان باردهی بسیار بی نظیر و باکیفیت است. می توانید گردو پوست کاغذی با بازدهی بالا را از درخت گردو فرنور برداشت کنید.

مشخصات نهال‌گردو پکان آمریکایی

 • نهال گردو پکان آمریکایی جزو نهال های معروف و محبوب مناطق گرمسیر است.
 • این نهال گردو از نظر باردهی و کیفیت عالی بوده و میزان چربی آن نسبت به تمامی ارقام بیشتر است.
 • از گردوهای پوست کاغذی با مغز درشت و چربی ۹۰ درصد به حساب می آید.تا دمای بالای گرما را به خوبی تحمل می کند.

نتیجه گیری

درخت گردو جزو درختان بسیار محبوبی است که محصولات ارزنده ای را تولید می کند. منشاء آن از آسیا بوده و در ایران از شهرکرد مشاهده شده‌است. نهال‌گردوهای متنوعی با باردهی و سازگاری شرایط اقلیمی سردسیر و گرمسیر تولید شد. هر کدام از این ارقام دارای بازدهی متفاوتی بوده و دارای عملکردی بی نظیر است.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
 • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078

 

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *