مقالات نهال پسته

روش های افزایش باردهی درخت پسته

روش های افزایش باردهی درخت پسته

در این مقاله از وب سایت نهالستان آوا نهال روش های افزایش باردهی درخت پسته صحبت خواهیم کرد. همانطور که می دانید افزایش باردهی درخت پسته برای باغداران جهت تولید محصول پرمغز و مرغوب بسیار حائز اهمیت است. پسته جزء مغزهای پر طرفدار بوده و ارزش صادراتی بالایی به خود اختصاص داده است، از این رو برای رسیدن به بیشترین باردهی درخت پسته به رسیدگی اصولی و کوددهی منظم نیاز است.مصرف کودهای مخصوص درخت پسته باعث تأمین مواد مغزی مورد نیاز درخت شده و باغات پسته را به بیشترین سود اقتصادی می رساند.

برای باردهی درخت پسته چه باید کرد؟

درخت پسته جزء درختانی است که برای تشکیل پوسته و فرآیند پر شدن مغز میوه نیاز مبرمی به مواد مغزی دارد. لازم استبرای باردهی بیشتر از کودهای مناسب طبق جدول کوددهی پسته استفاده شود. تقویت درخت پسته در افزایش باردهی آن نقش مهمی دارد، درخت ضعیف در جذب عناصر غذایی عملکرد خوبی نداشته و نسبت به آفات و بیماری ها بسیار حساس می باشد.

استفاده از کودهایی که در ترکیب خود عنصر گوگرد دارند به تقویت درخت کمک خواهند کرد. حتما تأمین نیاز درخت پسته را در شروع فصل هایی که بیشترین جذب توسط ریشه انجام می شود، به خاطر بسپارید. پیشنهاد می شود جهت کوددهی درخت پسته از کودهای استفاده شود که قدرت جذب بالایی داشته باشد، همچنین مدت طولانی در خاک باقی بماند و ماندگار باشد و به آسانی بر اثر آبیاری شسته نشود.

علاوه بر اینکه میزان کوددهی درخت باید بر اساس نتیجه آزمایش خاک باشد، عواملی همچون میزان سن درخت نیز در مقدار مصرف کود اثرگذار است. حتما در برنامه کوددهی پسته بعد از اتمام برداشت محصول کود فروت ست را قرار دهید. به دلیل اینکه منجر به تحریک گلدهی و افزایش باردهی خواهد شد. کود پائیزه پسته به روش چالکود نیز به تأمین مواد مغزی درخت کمک خواهد کرد.

همواره پسته های خندان و درشت بسیار بازارپسند هستند و فروش بالایی دارند. جهت بهره مندی از این محصول عالی پیشنهاد می شود از کود سولفات پتاسیم استفاده شود. همچنین مصرف کود سه بیست در شروع فصل رشد با تأمین مواد مغزی لازم درخت پسته سبب تقویت گیاه و افزایش باردهی می شود.

کنترل علف های هرز،آفات و بیماری

همواه وجود علف های هرز در خاک تحت کشت پسته رقابتی در مصرف مواد غذایی ایجاد می کند. بنابراین با از بین بردن علف های هرز میزان جذب ریشه و باردهی افزایش می یابد. چنانچه آفت و بیمارهای درخت پسته به خصوص بیماری ها ی قارچی مربوط به ریشه را مشاهده کردید سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنید. لازم است جهت مبارزه با انواع آفات سمپاشی در فصل زمستان انجام شود.

افزایش عمل گرده افشانی

عمل گرده افشانی در تولید محصول با کیفیت بسیار اهمیت دارد که بسیاری از باغداران آن را نادیده می گیرند. اگر گرده افشانی درخت پسته به خوبی انجام نگیرد تولید محصول و باردهی کاهش مییابد. چنانچه محصولی هم تولید شود احتمال پوک بودن آن بسیار بالا خواهد بود. کاشت نهال پسته در جهت باد عملگرده افشانی درخت کمک خواهد کرد. بعلاوه مصرف کودهای آمینواسید علاوه بر اینکه گرده افشانی و باردهی را افزایش می دهد. پس مقاومت درخت به تنش های محیطی را نیز زیاد می کند.

تاثیر آبیاری صحبح بر باردهی درخت پسته

یکی از فاکتورهای که بر روی میزان باردهی درخت پسته اثر می گذارد آبیاری اصولی و منظم می باشد. دقت کنید که گیاه به تنش آبی حساس بوده و آبیاری بیش ازحد و خشکی خاک به مدت طولانی بر روی باردهی اثر منفی خواهد گذاشت.. اگر از آبیاری به روش غرقابی استفاده می کنید لزومی ندارد در زمان گلدهی به درخت آب دهید اما در صورتیکه روش آبیاری قطره ای باشد آبیاری با حجم کم توصیه می شود. لازم به ذکر است که تنش خشکی در مرحله ی پر شدن مغز پسته سبب ریز شدن مغز و کاهش خندانی پسته می شود.

سلامت خاک در باردهی درخت پسته

نوع خاک تحت کشت درخت پسته نیز بسیار مهم است و بایستی میزان آهک آن کنترل شود. بعلاوه Ph بالای خاک مانعی در جذب عناصر ضروری توسط ریشه برای افزایش باردهی درخت پسته می باشد. اگر میزان شوری خاک بالا بود از نوع مناسب اصلاح کننده خاک استفاده کنید. میزان رطوبت خاک نیز دز زمان به گل رفتن درخت و گرده افشانی بسیار مهم بوده و اگر به آن رسیدگی نشود میزان باردهی کاهش مییابد.

نهالستان آوا نهال

نهالستان آوا نهال یکی از معتبرترین مراکز تولید و پرورش نهال در ایران است. این مجموعه با داشتن تجربه و دانش فنی مورد نیاز، به تولید نهال‌های مرغوب و با کیفیت از جمله درختان میوه، نهال‌های زینتی، نهال‌های گل و گیاهان دارویی می‌پردازد.

  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09143417078
  • تلفن تماس با کارشناسان فروش : 09146517078
امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *